To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Odwodnienie wykopów fundamentowych
Przed rozpoczęciem robót ziemnych należy zabezpieczyć wykop fundamentowy przed napływem wód opadowych, spływających po powierzchni terenu oraz zapewnić odprowadzenie wód gruntowych, które przesączają się przez dno oraz ściany wykopu.
Odwodnienie wykopów fundamentowych można podzielić na:
powierzchniowe (bezpośrednie),
wgłębne,
mieszane, polegające na stosowaniu w tym samym wykopie odwodnienia powierzchniowego i wgłębnego, zależnie od warunków gruntowych i organizacji robót.
Odwodnienie powierzchniowe stosuje się w wykopach o niedużym zagłębieniu dna poniżej poziomu zwierciadła wody gruntowej. Orientacyjnie przyjmuje się, że ten sposób odwodnienia można stosować, gdy wymagane jest obniżenie zwierciadła wody o: 3,0-4,0 m w żwirach, 2,0 m w piaskach gruboziarnistych, 1,2 m w piaskach średnioziarnis-tych, 0,4-0,7 m w piaskach drobnoziarnistych i pylastych i 0,2 m w pyłach. Wodę napływającą do wykopu przez skarpy lub ściany i dno zbiera się za pomocą systemu rowków i drenów poziomych do studzienek zbiorczych (rys. 13.1) i stamtąd odpom-powywuje na zewnątrz wykopu.
W celu zbierania odpowiednich pomp i przekrojów odprowadzających wodę, objętość wody dopływającej do wykopu oblicza się według przybliżonego wzoru Niedogodność techniczna tego sposobu odwodnienia polega na tym, że woda napływająca ze ścianek i dna wykopu rozluźnia grunt i wpływa w ten sposób na zmniejszenie jego nośności.
Zmniejszenie ilości wody dopływającej do wykopu lub pełne uszczelnienie dna, a także gruntu poza wykopem, można uzyskać, stosując zastrzyki chemiczne (p. 12.2.5) oraz zamrażanie gruntu (p. 12.2.7) — przy głębieniu szybów do celów górniczych lub innych w gruntach słabonośnych i nawodnionych (kurzawkach).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)