Odpowiedzialność za długi związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedzialność za długi związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego-opracowanie - strona 1 Odpowiedzialność za długi związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego-opracowanie - strona 2 Odpowiedzialność za długi związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA DŁUGI ZWIĄZANE Z PROWADZENIEM GOSPODARSTWA ROLNEGO (CHARAKTER PRAWNY INSTYTUCJI PRZYSTĄPIENIA DO DŁUGU Przystąpienie do długu polega na tym, że do istniejącego zobowiązania dłużnika głównego przystępuje osoba trzecia, która od tego momentu staje się dłużnikiem solidarnym; jej przystąpienie do długu nie skutkuje bowiem zwolnieniem z długu dotychczasowego dłużnika. Jest to pewnego rodzaju przekształcenie podmiotowe w zobowiązaniu po stronie dłużnika; wierzyciel uzyskuje nowego dłużnika, a odpowiedzialność za dług po stronie dłużniczej ma charakter solidarny. Przystąpienie do długu w charakterze dłużnika solidarnego może nastąpić z mocy umowy i z mocy przepisów ustawy.
Dawniej materię w przedmiocie przystąpienia do długu regulował art. 526 KC (do 14.03.2001r.), znajdował się on w księdze 3 - Zobowiązania w dziale II - zmiana dłużnika. Obecnie, jego treść, ze względów normatywnych i ze względu na naturę tej regulacji, została przeniesiona do części ogólnej i jest regulowana w art. 55 4 . Wszystkie uwagi dokonane na gruncie art. 526 k.c. są więc aktualne i w bieżącym stanie prawnym.
Podstawowe zagadnienie, jakie należy rozstrzygnąć, to czy „nabycie" z art. 55 4 k.c. obejmuje zarówno nabycie pochodne, jak i pierwotne. W kwestii tej istnieje powszechna opinia wśród przedstawicieli doktryny, iż art. 55 4 k.c. ma zastosowanie tylko do pochodnego sposobu nabycia gospodarstwa rolnego, natomiast nie ma zastosowania do pierwotnego sposobu nabycia. Tym samym nabycie gospodarstwa rolnego, np. drogą zasiedzenia, w postępowaniu
egzekucyjnym, czy też przez Skarb Państwa drogą aktów nacjonalizacyjnych lub na podstawie innych szczególnych aktów, które obowiązywały w Polsce, nie było objęte działaniem ówczesnego art. 526 k.c. Jednak samo przyjęcie, że nabycie gospodarstwa rolnego, o którym mowa w art. 55 4 k.c. dotyczy tylko nabycia pochodnego jest niewystarczające, konieczne jest dalsze jego doprecyzowanie. Bowiem w ramach nabycia pochodnego wyróżnia się nabycie translatywne i konstytutywne. Działanie art. 55 4 k.c. dotyczy nabycia pochodnego translatywnego, a więc tego rodzaju nabycia, w którym na nabywcę gospodarstwa rolnego przechodzą prawa poprzednika. Nie mamy tutaj do czynienia z powstaniem i przejściem na nabywcę gospodarstwa rolnego nieistniejącego dotychczas prawa podmiotowego, czyli z nabyciem pochodnym konstytutywnym.
Nabycie z art. 55 4 k.c. dotyczy tylko sukcesji pod tytułem szczególnym. Ustalenie, że nabycie z art. 55 4 k.c. obejmuje następstwo pod tytułem szczególnym, wyłączając natomiast następstwo pod tytułem ogólnym, pozwala na sformułowanie, że przepis ten stosuje się do nabycia gospodarstwa rolnego drogą czynności prawnej inter vivos, natomiast wyłączone zostały przypadki nabycia gospodarstwa rolnego drogą dziedziczenia.


(…)

… do nabycia gospodarstwa rolnego w drodze: - zasiedzenia,
- egzekucji, - nabycia własności nieruchomości, której ktoś się zrzekł, - rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, - dziedziczenia,
- art. 1028 k.c. (osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, ale nie będąca spadkobiercą),
- w przypadku, gdy rozporządzono prawem należącym do spadku na rzecz osoby trzeciej, która to nabyła prawo lub została…
… przepisy:
- art. 32-34 k.s.h
- art. 114 i art. 116 w zw. z art 119 k.s.h
Ustawodawca wprowadza zasadę ustawowego przystąpienia do długu zbywcy przez nabywcę gospodarstwa rolnego wówczas, gdy przedmiotem zbycia jest zarówno gospodarstwo uprzednio nabyte w obrocie inter vivos, jak i gospodarstwo nabyte w wyniku działu spadku, czy też gospodarstwo nabyte w ramach nabycia spadku.
Wyłączenia ustawowego…
… swoim majątkiem (a nie tylko nabytym gospodarstwem rolnym). Jest to odpowiedzialność pro viribus patrimonii. Rozwiązanie to jest odmienne od stosowanego w kodeksie zobowiązań, gdzie odpowiedzialność nabywcy była ograniczona do nabytego majątku (cum viribus patrimonii). Wartość nabytego ustala się według stanu z chwili nabycia, a według cen z chwili zaspokojenia wierzycieli. Może to mieć ważkie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz