Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za rzeczy sprzedawane przez komisanta
9Ponieważ to komisant jest stroną umowy sprzedaży zawieranej z osobą trzecią, na nim spoczywa odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Artykuł 770 k.c. pozwala mu jednak na wyłączenie tej odpowiedzialności, jeżeli przed zawarciem umowy z kupującym komisant poinformował go, że nie bierze na siebie odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne lub wady prawne sprzedawanej rzeczy. Owa informacja powinna być oświadczeniem złożonym wprost kupującemu, a nie być np. ujawniona jedynie w formie ogólnodostępnej informacji wywieszonej w lokalu, w którym komisant prowadzi działalność, z którą klient jedynie potencjalnie może się zapoznać. Informacja ta również nie może zostać podana klientowi po zawarciu umowy, np. na paragonie czy rachunku. Wyłączenie odpowiedzialności komisanta, jeżeli zostanie dokonane skutecznie, ma charakter jednostronny i nie wymaga zgody klienta.
9Komisant jednakże nie może wyłączyć swej odpowiedzialności za wady rzeczy, jeżeli o nich wiedział lub mógł się on o nich z łatwością dowiedzieć. Ciężar udowodnienia tych okoliczności ciąży na kupującym (art. 6 k.c.). Jeśli jednak wziąć pod uwagę, że komisant jest podmiotem wykonującym profesjonalnie swoją działalność i że obowiązują go wyższe mierniki staranności niż innych uczestników obrotu (art. 355 § 2 k.c.), spoczywa na nim do pewnego stopnia obowiązek badania sprzedawanych rzeczy pod kątem posiadania przez nie ukrytych wad - czy to samodzielnie, wedle własnej wiedzy, czy też zlecając zbadanie rzeczy wiarygodnej osobie trzeciej (biegłemu, rzeczoznawcy itp.) [6] . W szczególności zaznaczenie tego obowiązku komisanta znalazło odbicie w wielu orzeczeniach odnoszących się do przypadków wyłączania rękojmi komisantów za sprzedawane używane samochody, które - jak się okazało - pochodziły z kradzieży [7] . Wadą ukrytą, za którą swą odpowiedzialność może wyłączyć komisant, nie jest wydanie kupującemu rzeczy innej niż ta, której dotyczyła umowa sprzedaży, np. wydanie podróbki zamiast rzeczy oryginalnej. Komitent nie odpowiada za wady rzeczy sprzedanej przez komisanta nawet wtedy, gdy ten ostatni skutecznie wyłączy swoją odpowiedzialność względem nabywcy z tytułu rękojmi.
Jeżeli komisant zawiera umowę sprzedaży z konsumentem, ten ostatni jest lepiej chroniony niż podmioty niebędące konsumentami, gdyż może powoływać się na przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej (niezgodność towaru z umową), a możliwość skorzystania przez komisanta z art. 770 k.c. zostaje wyłączona.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)