Odpowiedzialność posiadaczy mechanicznych środków komunikacyjnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 490
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedzialność posiadaczy mechanicznych środków komunikacyjnych - strona 1 Odpowiedzialność posiadaczy mechanicznych środków komunikacyjnych - strona 2

Fragment notatki:

ODPOWIEDZIALNOŚĆ POSIADACZY MECHANICZNYCH ŚRODKÓW KOMUNIKACJI
W sposób analogiczny do przedstawionych poprzednio zasad odpo- wiedzialności przedsiębiorstw i zakładów posługujących się siłami przyrody uregulowana jest także odpowiedzialność posiadaczy mechanicznych środków komunikacji.
Posiadacze mechanicznych środków komunikacji, takich jak samochody, motocykle, ciągniki, motorówki itp., odpowiadają na zasadzie ryzyka za wszelkie szkody wyrządzone wskutek ruchu ich pojazdów (nie dotyczy to więc pojazdów poruszanych przez zwierzęta lub siłą mięśni ludzkich - pojazdów konnych, rowerów). Ponoszą oni odpowiedzialność bez względu na winę, a więc również wtedy, gdy szkoda nie została zawiniona ani przez nich samych, ani przez osoby, którymi się posługiwali i za które odpowiadają zgodnie z przepisami prawa zobowiązaniowego (np. kierowców).
Posiadacze mechanicznych środków komunikacji odpowiadają za szkody spowodowane ruchem pojazdu, nawet gdy w chwili postania szkody nie korzystano z silnika (np. wypadek powoduje samochód toczący się po pochyłości z unieruchomionym silnikiem).
Nie ponoszą oni odpowiedzialności tylko wówczas, gdy zdołają dowieść, że szkoda powstała z przyczyn wymienionych już poprzednio w odniesieniu do przedsiębiorstw stosujących siły przyrody, a mianowicie wskutek działania siły wyższej, wyłącznie z winy poszkodowanego, albo wyłącznie z winy osoby trzeciej, za którą posiadacz mechanicznego środka komunikacji nie od- powiada (art. 436-437 k.c).
Odpowiedzialność ponosi samoistny posiadacz pojazdu, którym jest z regu- ły właściciel. Jeśli samochód lub inny pojazd zostanie przekazany w posiadanie
zależne (np. wynajęty lub użyczony), odpowiedzialność przechodzi na posiada- cza zależnego. Kierowca zatrudniony w przedsiębiorstwie, który samowolnie zabiera pojazd należący do przedsiębiorstwa lub wykonuje nim w czasie pracy jazdy na własny rachunek, nie jest posiadaczem pojazdu, lecz dzierżycielem i dlatego za wszelkie szkody wyrządzone podczas takich jazd odpowiada przedsiębiorstwo.
Posiadacz pojazdu, który naprawił wyrządzoną szkodę, ma roszczenie zwrotne (regresowe) wobec kierowcy na zasadzie winy. Kierowca odpowiada wobec niego tylko wówczas, gdy szkoda powstała wskutek jego własnego zawinionego działania. Posiadacz pojazdu dochodzący zwrotu odszkodowania od kierowcy musi mu udowodnić winę, związek przyczynowy i szkodę, zgodnie z zasadami odpowiedzialności deliktowej.
Posiadacz samochodu lub innego podobnego środka komunikacji odpo- wiada wobec każdego poszkodowanego, a więc zarówno wobec osób trzecich, jak i wobec przewożonych pasażerów. Jednakże wobec pasażerów przewożo- nych grzecznościowo (bezpłatnie) posiadacz odpowiada tylko na zasadzie winy. Bezpłatny przewóz pracowników do pracy i z powrotem środkami transporto-

(…)

… mają charakter bezwzględnie obowiązujący i odmiennie brzmiące umowne warunki przewozu lub indywidualne umowy z pasażerami są nieważne. Tylko ustawy mogą uchylać stosowanie przedstawionych reguł i odpowiedzialności. I tak na przykład w sposób szczególny uregulowana została odpowiedzialność z ruchu pojazdów mechanicznych w prawie lot- niczym, morskim i in.75.
11
22

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz