Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

OSOBY PONOSZĄCE ODPOWIEDZIALNOŚĆ NA ZASADZIE RYZYKA
Uwagi wstępne
Rozwój techniki doprowadził do stosowania urządzeń oraz mechanizmów, które powodują powstanie poważnych zagrożeń dla otoczenia. Na zasadzie ryzyka odpowiadają te osoby, które władają wspomnianymi środkami technicznymi i wykorzystują je w swoim interesie. Zaostrzona odpowiedzialność odnosi się do podmiotów:
prowadzących przedsiębiorstwa
posiadaczy mechanicznych środków komunikacji
Prowadzący przedsiębiorstwo
Art. 435 § 1 KC- odpowiedzialność ciąży na każdym, kto prowadzi na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiony w ruch za pomocą sił przyrody. Przedsiębiorstwo- zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Do zastosowanie tego przepisu wystarczy by zakład lub przedsiębiorstwo bezpośrednio wykorzystywał elementarne siły przyrody. Konieczne jest by zakład lub przedsiębiorstwo było wprawiane w ruch przez maszyny lub urządzenia przetwarzające elementarne siły przyrody.
Analogiczna odpowiedzialność ponoszą osoby prowadzące na własny rachunek przedsiębiorstwa lub zakłady, które wytwarzają środki wybuchowe lub posługują się takimi środkami. Posiadacz mechanicznego środka komunikacji
Na mocy art. 346 KC odpowiedzialność na zasadzie ryzyka ponosi posiadacz mechanicznego środka komunikacji poruszającego się za pomocą sił przyrody. Przepis ten odnosi się do posiadaczy samoistnych, ale także do posiadaczy zależnych, którzy sprawują tylko ograniczone władztwo nad rzeczą. Odpowiedzialność ta nie ciąży na dzierżycielach rzeczy. Do mechanicznych środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody, zalicza się wszelkie pojazdy napędzane własnymi urządzeniami mechanicznymi, np. samochody, autobusy, motocykle, pociągi, motorówki, samoloty.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz