To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PRZESŁANKI ODPOWIEDZIALNOŚCI
Prowadzącego przedsiębiorstwo
Prowadzący przedsiębiorstwo lub zakład o cechach wskazanych wyżej ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za szkodę wyrządzoną przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu. Wystarczy, że istnieje adekwatny związek przyczynowy między funkcjonowaniem przedsiębiorstwa lub zakładu, jako całości a powstałą szkodą. Posiadacza mechanicznego środka komunikacji
Posiadacz mechanicznego środka komunikacji, poruszanego za pomocą sił przyrody, odpowiada za szkody wyrządzone przez ruch tych pojazdów. Pojęcie pojazdu w ruchu:
pojazd w ruchu jest jedynie wtedy, gdy pracuje silnik lub mechaniczny środek komunikacji przemieszcza się w przestrzeni własnym napędem albo nawet siłą bezwładności
pojazd jest w ruchu od chwili uruchomienia silnika aż do momentu ukończenia jazdy, w następstwie osiągnięcia miejsca przeznaczenia. Należny przyjąć, że samochód jest w ruchu wówczas, gdy uczestniczy w ruchu drogowym.
Uchylenie zasad ryzyka
W razie zderzenia się mechanicznych środków komunikacji oraz w razie przewozu z grzeczności uchylona zostaje z mocy art. 436 § 3 KC oparta na zasadzie ryzyka odpowiedzialność posiadaczy tych pojazdów jak i przedsiębiorstw , które posługują się nimi. W sytuacjach tych odpowiedzialność określa art. 415 KC. W razie zderzenia się- mechanicznych środków komunikacji uchylenie odpowiedzialności znajduje uzasadnienie w tym, że oba pojazdy stwarzają analogiczne niebezpieczeństwa, które znoszą się względem siebie. Zderzenie pojazdów ma miejsce tylko wtedy, gdy są one w ruchu. Przewóz z grzeczności- przewóz dokonywany nieodpłatnie i z uprzejmości. Osoba korzystająca z grzeczności przewożącego nie może wobec niego powoływać się na odpowiedzialność opartą na zasadzie ryzyka. Ograniczenie to nie odnosi się do posiadaczy innych pojazdów mechanicznych, jeżeli z powodu ich ruchu wyrządzono szkodę przewożonemu z grzeczności.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)