Odpowiedzialność dyscyplinarna prokuratora - zakres przedmiotowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedzialność dyscyplinarna prokuratora - zakres przedmiotowy - strona 1 Odpowiedzialność dyscyplinarna prokuratora - zakres przedmiotowy - strona 2

Fragment notatki:

ODPOWIEDZIALNOŚĆ DYSCYPLINARNA PROKURATORA - ZAKRES PRZEDMIOTOWY Zakres przedmiotowy odpowiedzialności dyscyplinarnej to czyny (zachowania), z których dopuszczeniem się przez prokuratora ustawodawca wiąże odpowiedzialność dyscyplinarną. Prokurator odpowiada dyscyplinarnie za:
Wykroczenia (czyny zabronione o stosunkowo niewielkim ładunku społecznej szkodliwości, zagrożone karą aresztu do 1 miesiąca, karą grzywny do 5 tys. złotych albo karą nagany). Prokurator za takie czyny nie będzie ponosił żadnej z wymienionych kar, lecz karę przewidzianą w przypadku odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Rażącą i oczywistą obrazę przepisów prawa, w tym za uchybienia godności urzędu prokuratorskiego.
Zachowanie sprzed powołania na urząd prokuratorski, jeżeli prokurator wykazał w nim uchybienie godności piastowanego wówczas urzędu państwowego lub zachowywał się w sposób sprawiający, że jest niegodny, aby zajmować stanowisko prokuratora.
Obrazę strony, jej pełnomocnika lub obrońcy, kuratora, świadka, biegłego lub tłumacza, stanowiącą ściganą z oskarżenia prywatnego zniewagę, jeżeli dopuścił się takiej obrazy w ramach wykonywanych obowiązków.
Gdyby oderwać się od przedstawionej w punkcie 4 sytuacji, można by stwierdzić, że zniewaga jest przestępstwem, tyle że ściganym z oskarżenia prywatnego, czyli np. strony. W opisanym przypadku w odniesieniu do prokuratora dopuszczenie się takiej zniewagi nie determinuje odpowiedzialności karnej prokuratora za przestępstwo prywatnoskargowe, nawet gdyby pokrzywdzony wykazywał inicjatywę w tym zakresie, a powoduje jedynie możliwość rozważenia odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratora. Oznacza to w istocie, że w zakresie przestępstwa zniewagi dochodzi do uchylenia karalności takiego czynu, popełnionego przez prokuratora w ramach pełnienia obowiązków w stosunku do wymienionych wcześniej osób. Można powiedzieć, że w opisanym zakresie prokurator korzysta z przywileju niekaralności. Taki przywilej (immunitet), ma w analizowanym przypadku charakter materialno-procesowy (charakter podwójny). Z jednej bowiem strony dochodzi do uchylenia karalności przestępstwa zniewagi, z drugiej - w razie dopuszczenia się czynu zabronionego wyczerpującego znamiona zniewagi prokurator będzie podlegał odpowiedzialności o charakterze dyscyplinarnym. W świetle tych uwag można stwierdzić, że przywilej - immunitet prokuratora - ma swój aspekt materialnoprawny, który został wąsko określony w opisany wyżej sposób, oraz aspekt procesowy związany z możliwością pociągnięcia prokuratora do odpowiedzialności karnej, ale tylko za zgodą sądu dyscyplinarnego. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz