To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Odpady paleniskowe
Wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach opalanych węglem powoduje powstawanie stałych produktów spalania, jakimi są popioły lotne i żużle elektrowniane nazywane odpadami paleniskowymi. W Polsce na składowiskach do tej pory (1999 r.) nagromadzonych jest ok. 350 min ton odpadów energetycznych. Odpady paleniskowe są wykorzystywane do produkcji materiałów budowlanych, w budownictwie drogowym, głównie jako materiał do budowy nasypów drogowych stabilizacji gruntów, wzmacniania podłoża oraz w robotach inżynieryjnych, głównie do makroniwelacji i rekultywacji terenów zdegradowanych, jako materiał podsadzkowy w kopalniach oraz jako warstwa ochronna wysypisk odpadów komunalnych, a w budownictwie hydrotechnicznym — do budowy obwałowań mokrych składowisk i odstojników przemysłowych [17].
Właściwości odpadów paleniskowych zależą od rodzaju spalonego węgla (kamienny czy brunatny), technologii spalania oraz od rodzaju transportu i sposobu składowania. Podstawowe parametry geotechniczne [38] odpadów paleniskowych podano w tabeli 14.10.
Odpady komunalne stałe
W Polsce odpady komunalne stałe zgromadzone na składowiskach zorganizowanych zajmują powierzchnię około 3 tys. hektarów.
Składowisko odpadów stałych, zawierające odpady komunalne, jest szczególnym rodzajem budowli inżynierskiej. Konstrukcja składowiska powinna spełniać określone warunki bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu kryterium racjonalności.
Prawidłowe zaprojektowanie nowych składowisk i ich rozbudowa (np. podwyższenie starych) powinno opierać się na ocenie zachowania się masy odpadów komunalnych i ich wpływu na podłoże. Do tego celu ważne są ich parametry geotechniczne. Parametry fizyczne i mechaniczne odpadów, ze względu na ich specyfikę, powinno badać się laboratoryjnie w aparatach wielkowymiarowych — podobnie jak grunty gruboziarniste i kamieniste [51] oraz na składowisku odpadów [95].
Właściwości fizyczne i mechaniczne odpadów komunalnych charakteryzują się bardzo dużymi rozrzutami [95, 96],
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)