Ogólna charakterystyka gruntów antropogenicznych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1477
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ogólna charakterystyka gruntów antropogenicznych - wykład - strona 1 Ogólna charakterystyka gruntów antropogenicznych - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Ogólna charakterystyka gruntów antropogenicznych
Według normy PN-86/B-02480 [114], grunt antropogeniczny to grunt nasypowy utworzony z produktów gospodarczej lub przemysłowej działalności człowieka (odpady komunalne, pyły dymnicowe, odpady poflotacyjne itp.) w wysypiskach, wałowiskach, budowlach ziemnych itp. W tym punkcie przedstawiono ogólnie charakterystykę geotech­niczną odpadów powęglowych hutniczych, paleniskowych i komunalnych.
Odpady powęgłowe
Odpady powęgłowe są to okruchy skal towarzyszących pokładom węgla, względnie wydobyte w wyniku drążenia szybów i chodników międzypokładowych. Górnictwo węglowe produkuje olbrzymie ilości materiałów odpadowych, które gromadzone są w pobliżu kopalń na hałdach czy osadnikach. W Polsce, na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego (GZW), nagromadzonych jest ok. 700 min ton odpadów powęglowych [74]. Odpady te można wykorzystać:
w budownictwie hydrotechnicznym (np. obwałowanie rzek),
w budownictwie drogowym (nasypy drogowe i kolejowe, podbudowy dróg),
w budownictwie ziemnym (wypełnienie obniżeń terenowych i niwelacji terenów zdegradowanych).
w górnictwie (zastosowanie do podsadzek).
w budownictwie morskim (budowa nabrzeży, sztuczne wyspy).
Zastosowanie tych odpadów wymaga specjalistycznych badań właściwości chemicz­nych, fizycznych i mechanicznych i oceny ich wpływu na środowisko naturalne. Podstawowe parametry geotechniczne odpadów powęglowych podano w tabeli 14.9.
Odpady hutnicze
Odpady hutnicze powstają przy wytopie metali. Na hałdach gromadzony jest żużel wielkopiecowy, stalowniczy, pomiedziowy itp. W Polsce na hałdach jest składowanych Ok. 80 min ton różnych żużli. Żużle hutnicze stosuje się głównie do budowy nasypów drogowych i kolejowych. Skład granulometryczny jest bardzo zróżnicowany; od brył powyżej 200 mm do frakcji pyłowej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz