Opisuje metody ociepleń, materiały termoizolacyjne stosowane w budownictwie.
WSTĘP DO BUDOWNICTWA ENERGOOSZCZĘDNEGO
Zabiegi termomodernizacyjne i ich wpływ na procesy cieplno-przepływowe w obiektach budowlanych,
Pozyskiwanie energii słonecznej w budynkach-
Układy:
-heliopasywne
-helioaktywne
Budynki „inteligentne”
Dość szczególnym rozwiązaniem budynków energooszczędnych najnowszej generacji są budynki „inteligentne”. Pojecie w większosci przypadków stosuje się do budynków o charakterze niemieszkalnym, w szczególności dla biurowców. Podstawową cechą tych budynków jest ich „inteligentne” („przemyślane”) zachowanie w sensie funkcjonalnym, energetycznym i usługowym w stosunku do użytkownika obiektu. O nowoczesności i „inteligencji” budynku decyduje poziom techniczny instalacji stanowiących wyposażenie budynku.
Według definicji podawanej przez Amerykański Instytut Inteligentnego Budynku
„Inteligentny” budynek jest to budynek, który zapewnia nam produktywne i wydajne środowisko pracy przez optymalizacje elementów , struktury, systemów, usług. Dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego wymagania cieplne uznaje się za spełnione, jeżeli wartość wskaźnika E, określającego obliczeniowe zapotrzebowanie na energie końcową (ciepło) do ogrzewania budynku w sezonie ogrzewczym, wyrażone ilością tej energii przypadającą w ciągu roku na 1m3 kubatury ogrzewanej części budynku jest mniejsza od wartości granicznej E0, a także jeżeli przegrody budowlane odpowiadają wymaganiom izolacyjności cieplnej (Rozp. z 6 listopada 2008).
Budynki istniejące i nowowznoszone
Audyt energetyczny Jest kontrolą, monitoringiem i oceną zużycia energii w budynkach oraz pozwala dokonać wyboru ekonomicznie efektywnych środków umożliwiających zmniejszenie jej zużycia.
Termomodernizacja
Polega na wprowadzeniu takich zmian technicznych stanu istniejącego budynku, które w efekcie zmniejsza zużycie ciepła wykorzystanego do jego ogrzania.
Wprowadzanie zabiegów termomodernizacyjnych odbywa się po uprzednim przeanalizowaniu ilości ciepła przenikającego przez poszczególne przegrody, rozpatrując straty ciepła przez :
Do podłoza przy budynkach posadowionych na gruncie
Stropy nad nieogrzewanym poddaszem
Stropy nad nieogrzewanymi
Stropodachy
ściany zewnętrzne drzwi i okna Docieplenie ścian zewnętrznych wymaga dostosowania mocy instalacji c.o. do zmniejszonego zapotrzebowania ciepła.
Termomodernizacja obejmuje także zmiany w systemie:
Ogrzewania c.o. c.w.u prowadzące do podniesienia sprawności, wymiany powietrza wentylacyjnego, oświetlenia. W celu określenia spodziewanych efektów ekonomicznych inwestycji termomodernizacyjnych oblicza się wskaźnik SPBT tzw. prosty czas zwrotu nakładów finansowych.
(…)
…, materiał izolujący cieplnie.
Docieplenie stropu może być wykonane z materiału sypkiego jak:
Ekofiber (luźne włókna celulozowe) lub granulatu z wełny mineralnej czy styropianu. Materiał izolacyjny wdmuchuje się pompa przez wszystkie otwory wentylacyjne. Po dociepleniu otwory wentylacyjne muszą być drożne,
Termoizolacja z sypkiego materiału daje możliwość zmieniania grubości warstwy.
W lecie izolacja cieplna budynku ma uchronić wnętrze przegrzewaniem, czy to prawda?
Wykresy przedstawiają przebieg temperatury wewnętrznej w obiekcie o kubaturze 75m3 z naturalną wentylacją przed i po dociepleniu 10cm styropianu, powierzchnia otworów wentylacyjnych i okien po dociepleniu została niezmieniona. Wykresy wykonano dla lipca (średnie wartości parametrów przegrody ) w Warszawe. Powierzchnia okna , o orientacji E.S.W.N równa 1,5m2.
MATERIAŁY TERMOIZOLACYJNE
Dominującą cecha materiałów termoizolacyjnych jest niski współczynnik przewodzenia ciepła.
Różne postacie styropianu:
Styropian to polistyren ekspandowany, powstaje w wyniku spieniania polistyrenowych granulek,
Styropian cechuje :
Dobra izolacyjność termiczna Mała nasiąkliwość Niewielka masa
Łatwość obróbki
Jest palny lub samo gasnący
Produkowany…
… w Polsce jest o 25 do 30% wyższy w stosunku do budowy standardowej, w Niemczech koszt budowy przewyższa o 5% koszty wznoszenia w Polsce.
DOM ZE STYROPIANU
Elementy do budowy ścian maja 1 lub 2 m długości i 25 cm wysokości. Zbudowane są z dwóch styropianowych ścianek o grubości 5cm, między którymi mieści się 15-centymetrowa warstwa betonu.
Niekiedy ścianki zewnętrzne pogrubione są o 10 cm w celu zwiększenia izolacyjności termicznej, ścianki te polecane są do domów pasywnych,
Z kształtek styropianowych zazwyczaj nie wykonuje się ścian działowych (ścianki działowe wykonuje się z materiałów tradycyjnych z racji lepszej izolacyjności akustycznej).
Obiekty wykonane ze styropianu są budynkami szczelnymi, wymagają więc bardzo sprawnej wentylacji w celu odprowadzenia wilgoci i zanieczyszczeń oraz nadmiaru…
… go jako materiał niezniszczalny.
Poliuretan
Produkowany z poliuretanu oznaczanego symbolem PUR, występuje w postaci pianki lub płyt, właściwości termoizolacyjne - współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,021do 0,023W/(m*K), jest odporna na działanie wody i pary wodnej, jest lekki, płyta o powierzchni 1m2 i grubości 5cm waży około 2 kg. Dobrze wypełnia izolowaną powierzchnię. Stosowany na blachę papę beton…
… przestrzeni trudno dostępnych w których nie da się poprawnie ułożyć tradycyjnych materiałów termomodernizacyjnych. Współczynnik przewodzenia ciepła waha się od 0,039 do 0,042 W/(m*K).
Włókna celulozowe pozyskuje się z makulatury w tym z gazet drukowanych farbami zawierającymi naturalne pigmenty z olejów roślinnych. Zaleta produktu jest: zdolność tłumienia dźwięków, niepalność nie ulega biodegradacji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)