Odkrzemianie wody-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 2709
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odkrzemianie wody-opracowanie - strona 1 Odkrzemianie wody-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

ODKRZEMIANIE WODY
Krzemionka występuje w postaci rozpuszczalnej lub koloidowej, często jest ługowana ze złóż filtrów piaskowych. Jest to niepożądany składnik gdyż daje kamień o b. małym przewodnictwie. Koloidalna krzemionka jest lotna i z parą dostaje się do turbin, gdzie osiada na łopatkach, zmniejszając wydajność tych pomp. Zwykle usuwa się ją metodami chemicznymi i fizyczno-chemicznymi (nigdy do końca).
odkrzemianie za pomocą wapna - już w procesie dekarbonizacji metodą wapienną adsorbuje się na osadach soli wapnia oraz wytrąca się krzemian wapnia. Wadą tej metody jest konieczność usuwania nadmiaru mleka wapiennego, stosuje się ją do wód o niskich zawartościach SiO2.
odkrzemianie uwodnionym dolomitem- CaMgO(OH)2 miesza się go z wodą surową w reaktorze, przy czym zachodzą 2 procesy:
Ca(HCO3)2 + Ca(OH)2  2 CaCO3 + 2 H2O MgO + SiO2  MgSiO3
Po krótkim czasie (kilka minut), wodę kieruje się do osadnika, a
następnie do filtra wypełnionego masą MAGNO i to jest II etap odkrzemiania. W procesie odkrzemiania ważne jest, aby nie było rozpuszczonego CO2, gdyż on powoduje częściowy rozkład krzemianów, stąd też wodę przed filtrem podgrzewa się do 80-90 0C w celu odpędzenia CO2 .
odkrzemianie za pomocą tlenków metali takich jak: żelaza, chromu,
glinu, cynku, magnezu, kadmu, miedzi w postaci żeli ich tlenków w postaci czystej lub osadza się je na porowatym złożu obojętnym: koks, węgiel aktywny, pumeks. Prawdopodobnie powstają związki typu adsorpcyjnego. Metody fizyczno-chemiczne obejmują odkrzemianie elektrolityczne i za pomocą jonitów.
odkrzemianie elektrolityczne polega na zanurzeniu do oczyszczanej wody elektrod aluminiowych lub żelaznych, podłączonych do źródła prądu stałego. Anoda wysyła do wody jony Al3+, które w przestrzeni anodowej wytwarzają wodorotlenek glinu na którym adsorbuje się krzemionka i wraz z nim jest zatrzymywana na filtrach żwirowych.
odkrzemianie za pomocą jonitów polega na związaniu krzemionki w kwas fluorokrzemowy, który następnie zatrzymywany jest przez silnie zasadowy anionit (usuwana jest tylko krzemionka w postaci jonowej).
6HF + SiO2  H2SiF6 + 2H2O An + H2SiF6  An . H2SiF6
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz