Ochrona wynagrodzenia za pracę

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ochrona wynagrodzenia za pracę - strona 1 Ochrona wynagrodzenia za pracę - strona 2

Fragment notatki:

OCHRONA WYNAGRODZENIA ZA PRACĘ 1.szczególna ochrona wynagrodzenia za pracę została wprowadzona z uwagi na jego funkcję alimentacyjną
2. art.84 -zakaz zrzekania się prawa do wynagrodzenia za pracę „ pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę”. przeciwnym razie umowa taka jest nieważna.
3. art.85 -termin wypłaty wynagrodzenia ” -§1 -„o najmniej raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie” -§2 - „wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10dni następnego miesiąca kalendarzowego”
-w przypadkach gdy ustalony dzień wypłaty jest dniem wolnym od pracy to wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzednim -§3 -§4- składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc , wypłaca się z dołu z terminach określonych w przepisach prawa pracy
pracodawca żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie -§5 4. art.86- miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia :
-„ w formie pieniężnej ”-§1 ( zakaz wypłaty wekslami, kryptami dłużnymi i innymi umówionymi znakami jak obligacjami i akcjami) - obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi zgodę na piśmie -§3 5. art.87 - potrącenia wynagrodzenia za pracę- po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych podlegają potrąceniu:
a)sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych
b)sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne
c)zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi (b+c=1/2 wynagrodzenia, a+b+c=3/5 wynagrodzenia -§4) d)kary pieniężne przewidziane w art.108 .-§1, §2 -potrąceń dokonuje się w kolejności podane jak wyżej ,§3- potrżcenia mogą być okonane w następujących granicach:
a)w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych-do wysokości3/5 wynagrodzenia
b)w razie egzekucji innych należności lub potrącenia zaliczek pieniężnych-do wysokości połowy wynagrodzenia,§5-trzynastka,dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych w całości
6.art.88-pracodwca został upoważniony do dokonywania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych bez postępowania egzekucyjnego, na podstawie tytułu wykonawczego z wyjątkiem przypadków gdy:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz