Ochrona własności intelektualnej- wykład 3

Nasza ocena:

5
Pobrań: 553
Wyświetleń: 1897
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ochrona własności intelektualnej- wykład 3 - strona 1 Ochrona własności intelektualnej- wykład 3 - strona 2

Fragment notatki:

Ochrona własności intelektualnej
Dr Katarzyna Grzybczyk
Wykład 1
Rodzaje utworów:
samoistne - tworzone z własnej "podniety twórczej", własnych przeżyć,
= utwory inspirowane - pod wpływem innego utworu (niemoga być z tej samej dziedziny), autorem jest twórca; nie musi sie powoływać na utwór, który go zainspirował.
Niesamoistne - gdy istnieje utwór macierzysty i na jego bazie powstaje inny utwór.
= zależne - dokonuje sie transformacji innego utworu.
= z zapożyczeniami (cytat, kolaż, cytat filmowy - nie można go zmienić i nie moze byc większy niz. praca własna), (kontynuacja nawiązuje do wcześniejszego utworu, żeby ja napisać potrzebna jest zgoda twórcy podstawowego)
Funfiction - kontynuacje pisane przez fanów.
Sampling - przejmowanie cudzych cytatów muzycznych np. akord, dźwięki..
= zależne np. tłumaczenie książki (jest to utwór chroniony). Jeśli chce sie to rozpowszechniać, trzeba mieć zgodę twórcy pierwotnego. Każda transformacja jest ingerencją w pracę poprzednika.
Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich jest niezależne od winy.
Utwory zbiorowe - składają się z elementów chronionych nie chronione. Nikt inny nie może utworzyć takiego samego utworu. Baza danych - zmiany na podstawie ochrony baz danych. Może być też chroniona prawem autorskim, kiedy jest ona stworzona sposób twórczy.
Utwór pracowniczy - w ramach stosunku pracy pracownik jest traktowany jako słabsza strona umowy.
Stosunek podporządkowania - gdy pracownik stworzył utwór, momencie tworzenia utworu prawa twórcy należą do pracownika gdy przekazuje on ten utwór pracodawcy wtedy na pracodawcę przechodzi prawo autorskie majątkowe. Jeśli utwór jest przeznaczony do publikacji i przez 2 lata pracodawca go nie wykorzysta prawa wracają do pracownika. Pracodawca nie może zmusić pracownika do przekazania utworu.
Prace studenckie - prawu autorskiemu uczeni przysługuje pierwszeństwo w opublikowaniu pracy dyplomowej studenta, jeśli czasie 6 miesięcy uczenia tego nie zrobiła, student można ją opublikować chyba, że jego prawa są częścią utworu zbiorowego. Prawo autorskie i majątkowe przysługują studentowi.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz