Ochrona szczególna i roszczenia pracownika - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ochrona szczególna i roszczenia pracownika - wykład - strona 1 Ochrona szczególna i roszczenia pracownika - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Ochrona szczególna - Ochrona taka jest przeważnie realizowana przez zakaz wypowiadania, z tym, że zakaz ten jest najczęściej zakazem względnym, bowiem może być uchylony za zgodą właściwego podmiotu. Czasami ochrona ta polega na ustanowieniu katalogu przyczyn uzasadniających wypowiedzenie, np. w stosunku do pracownika młodocianego.
Przysługująca niektórym kategoriom pracowników, może być przyznana ze względu na :
a) Pełnione przez nich funkcje w zakładzie pracy lub poza zakładem pracy: ochrona przyznana tym osobom ma najczęściej charakter względny, gdyż zgoda odpowiedniego organu uchyla taki zakaz. Dotyczy to np. niektórych działaczy związkowych (zgodnie z ust. o zw. zawodowych). Bez zgody zarządu związku nie jest możliwe skuteczne wypowiedzenie umowy o pracę. Ochrona taka przysługuje członkom rady pracowniczej, społecznym inspektorom pracy, radnemu, posłowi, senatorowi itp. b) szczególne właściwości osobiste lub sytuację rodzinną. Okolicznościami tymi są:
* okres urlopów pracowniczych - wypoczynkowego, bezpłatnego i okolicznościowego * usprawiedliwiona nieobecność w pracy - najczęściej z powodu choroby * okres przedemerytalny - to okres 4 lata przed nabyciem prawa do emerytury (emerytury normalnej, nie wcześniejszej).
Ochrona ta obejmuje też kobiety w okresie urlopu macierzyńskiego, w okresie ciąży i urlopu wychowawczego. Okresem ochronnym jest także okres czynnej służby wojskowej, natomiast okres odbywania przez męża - pracownicy zasadniczej służby wojskowej jest dla tej pracownicy okresem ochronnym. Wypowiedzenie pracy inwalidzie wojennemu lub wojskowemu wymaga zgody starosty. Natomiast w przypadku młodocianego wypowiedzenie może nastąpić z przyczyn określonych w kodeksie pracy, np. upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Roszczenia pracownika w razie wadliwe go wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownikowi, który odwołał się do sądu pracy przysługują następujące roszczenia:
a) o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia: jest wydawane przed upływem okresu wypowiedzenia. Takie orzeczenie niweluje skutek złożonego wcześniej oświadczenia woli, które jako bezskuteczne nie doprowadzi do rozwiązania umowy o pracę. b) orzeczenie przywracające pracownika do pracy: jeżeli okres wypowiedzenia upłynął i doszło do rozwiązania stosunku pracy, sąd może jedynie przywrócić pracownika do pracy, a więc orzec ponowne jego zatrudnienie na dotychczasowych warunkach. Aby to nastąpiło, orzeczenie takie winno być prawomocne i pracownik winien w ciągu 7 dni od wydania takiego orzeczenia zgłosić gotowość do podjęcia pracy. Orzeczenie przywracające pracownika do pracy restytuuje stosunek pracy od dnia, w którym ziścił się ustawowy warunek w postaci zgłoszenia gotowości do podjęcia pracy. Przywracając do pracy, sąd orzeka również o wynagrodzeniu, jeżeli pracownik pozostawał bez pracy (wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy). Warunkiem wypłacenia takiego wynagrodzenia jest podjęcie pracy w wyniku przywrócenia. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz