To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
OCHRONA PRZEDSIĘBIORSTWA
(WŁASNOŚĆ PRZEMYSŁOWA)
Przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym obejmuje określone i chronione prawem , dobra materialne i niematerialne( osobiste).W konsekwencji przedsiębiorstwu( jeśli jest osobą prawna) lub jego właścicielowi przysługują prawem przewidziane środki ochrony. Na takich zasadach chronione jest przedsiębiorstwo przede wszystkim przez przepisy prawa cywilnego a także prawa karnego i administracyjnego.
Oprócz wyżej wymienionej ochrony, która odbywa się na zasadach ogólnych, istnieje ochrona szczególna wynikająca z norm nastawionych wyłącznie na ochronę przedsiębiorstwa.
Pojęcie własności przemysłowej wykształciło się na przełomie XIX i XX wieku w trakcie prac podjętych nad ujednoliceniem zasad jego ochrony. Wynikiem tych prac jest zawarcie 20 marca 1883 r. w Paryżu konwencji o ochronie własności przemysłowej.
Konwencja zapewnia równe traktowanie(zasada asymilacji) osobom fizycznym i prawnym któregokolwiek państwa będącego członkiem Związku. Oznacza to, że osobom fizycznym i prawnym państw członkowskich przysługują we wszystkich krajach członkowskich takie korzyści w zakresie ochrony własności przemysłowej, jakie ustawodawstwo krajowe zapewnia własnym podmiotom. Konwencja wprowadziła również zasadę priorytetu i terytorialności ochrony przemysłowej.
- zasada priorytetu- polega na tym, że osoba, która w jednym z krajów członkowskich zgłosiła wynalazek do opatentowania, ma prawo korzystać w każdym innym kraju członkowskim z ochrony, jaką zapewnia samo zgłoszenie, jeśli w ciągu 12 mieś( przy wynalazkach i wzorach użytkowych) lub 6 mieś( przy znakach towarowych) dokona zgłoszenia w tym kraju.
- Zasada terytorialności oznacza, że uprawnienia wchodzące w zakres własności przemysłowej chronione są według prawa tego państwa, w którym znajduje się siedziba sądu orzekającego w sprawie.
OCHRONA NAZWY PRZEDSIĘBIORSTWA ( FIRMY)
Siedziba przedsiębiorcy oraz miejsce prowadzenia działalności gospodarczej( zakład) powinny być oznaczone na zewnątrz. Oznaczenie to powinno zawierać:
nazwę( firmę) lub imię i nazwisko przedsiębiorcy - oraz zwięzłe określenie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
Zaniechanie tego obowiązku stanowi wykroczenie. Oznaczenie przedsiębiorstwa nie może być takie, aby wprowadzało w błąd odbiorców co do tożsamości z innym przedsiębiorstwem konkurencyjnym.
Art.41 k.c. stanowi, że siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający.
OCHRONA PRZED NIEUCZCIWĄ KONKURENCJĄ
Aktem nieuczciwej konkurencji jest akt konkurencji sprzeczny z uczciwymi zwyczajami w dziedzinie przemysłu lub handlu. W szczególności powinny być zabronione:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)