To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ochrona przed promieniowaniem UV.
Na szczęście metody zapobiegania szkodliwemu oddziaływaniu promieniowania UV na oczy są w czasach obecnych stosunkowo proste i szeroko dostępne. Pierwszym i podstawowym środkiem zapobiegawczym są okulary przeciwsłoneczne, wyposażone w filtr blokujący promieniowanie UV. Jednak mimo tego, że używanie takich okularów znacznie zmniejsza ilość promieni ultrafioletowych docierających do oka, nie jest to środek w pełni skuteczny. Zdaniem Amerykańskiej Akademii Okulistycznej - wiodącego towarzystwa naukowego na świecie - przy dobrze dobranych okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV, do przestrzeni pomiędzy wewnętrzną stroną oprawy a przednią częścią gałki ocznej dociera jeszcze 13 procent promieni ultrafioletowych. Odsetek ten jest jeszcze większy, gdy okulary przeciwsłoneczne są małe lub źle dopasowane. Okulary przeciwsłoneczne są wygodne i chętnie noszone w trakcie spacerów i czynności rekreacyjnych, gdzie mamy większą świadomość występującego zagrożenia promieniowaniem UV. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku ekspozycji na promienie UV pochodzące ze sztucznych źródeł, występujące na stanowiskach pracy, na przykład w biurze. Tutaj okulary przeciwsłoneczne są już mniej użyteczne i niewygodne.
Skuteczną alternatywą w zakresie ochrony oczu przed promieniami UV są soczewki kontaktowe. Szeroki zakres soczewek kontaktowych systematycznej wymiany z filtrem UV oferuje firma Johnson & Johnson. Są to soczewki z rodziny ACUVUE. Zainteresowanie filtrami UV pojawiło się w połowie lat 80, kiedy to zaczęto zajmować się dziurą ozonową i szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego na zdrowie, także na oczy. Pojawiła się zatem decyzja - chronić! Zanim zaczęto stosować filtry UV w soczewkach kontaktowych, producenci szukali innych rozwiązań, stosując barwienie soczewek na różne kolory barwnikami uzyskanymi z warzyw. Współcześnie stosowane filtry UV to zazwyczaj syntetyczne monomery wchodzące w skład materiału, z którego wykonana jest soczewka. Dzięki temu są niewidoczne i całkowicie przezroczyste.
Soczewki kontaktowe z filtrem UV warto nosić codziennie, nawet w warunkach niezbyt silnej ekspozycji na słońce. Polecane są wszystkim osobom noszącym soczewki kontaktowe, a w szczególności:
-osobom ze schorzeniami siatkówki,
-osobom po operacji zaćmy lub mającym zaćmę,
-osobom biorącym leki uwrażliwiające na światło
-osobom pracującym w warunkach dużego natężenia promieniowania UV, na przykład spawaczom, rybakom, kontrolerom chipów elektronicznych,
-osobom korzystającym z lamp słonecznych i solariów.
Należy jednak pamiętać o tym, że soczewki kontaktowe z filtrem UV chronią tylko tę część oka, którą pokrywają rogówkę wraz z jej wewnętrzną strukturą. Reszta gałki ocznej narażona jest na promieniowanie UV, zatem w warunkach mocnej ekspozycji na słońce należy zakładać również okulary przeciwsłoneczne, oczywiście dobrej jakości, z filtrem UV. Noszenie okularów przeciwsłonecznych pomoże też ograniczyć mrużenie oczu, wywołane przez mocne światło, którego konsekwencją jest zbyt częste mruganie, prowadzące do wysychania soczewek.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)