Ochrona praw podstawowych i niektóre zasady ogólne UE

Nasza ocena:

3
Pobrań: 987
Wyświetleń: 2842
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ochrona praw podstawowych i niektóre zasady ogólne UE - strona 1 Ochrona praw podstawowych i niektóre zasady ogólne UE - strona 2 Ochrona praw podstawowych i niektóre zasady ogólne UE - strona 3

Fragment notatki:

Ochrona praw podstawowych i niektóre zasady ogólne UE
Jaki charakter mają prawa podstawowe w prawie Unii?
Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Trybunału prawa podstawowe są przestrzegane jako zasady ogólne prawa. Stanowią prawo pierwotne Unii. W hierarchii norm prawa Unii ich ranga jest równa randze Traktatów.
Prawa podstawowe jako zasady ogólne nie regulują stosunków społecznych, a ich szczegółowa treść aktualizuje się w każdym konkretnym przypadku.
Jaka jest podstawa prawna ochrony praw podstawowych w UE?
Traktat z Lizbony w art. 6 ust. 3 TUE potwierdził, że prawa podstawowe zawarte w EKPC oraz wynikające z konstytucyjnych tradycji wspólnych państwom członkowskim są przestrzegane w Unii jako zasady ogólne prawa. Ponadto Traktat ten wzmocnił ochronę praw podstawowych w Unii przez zmianę statusu Karty praw podstawowych oraz zobowiązanie Unii do przystąpienia do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
W jaki sposób i dlaczego skutkują w prawie Unii prawa zawarte w EKPC?
Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka z 1950r.:
jest niezależnym od prawa Unii instrumentem prawnym, przyjętym w ramach Rady Europy; organizacji międzynarodowej powstałej w 1949r. różnej od WE czy UE;
wiąże 47 państw, w tym 27 państw członkowskich UE, nie wiąże jednak Unii;
wraz z protokołami dodatkowymi zawiera ograniczony katalog praw jednostki;
ustanowiła sąd - ETPC:
różny od TSUE,
skargę z tytułu naruszenia EKPC przez państwo-stronę wnosi jednostka lub inne państwo-strona
wyroki są wiążące, egzekwowane są jednak innymi metodami (presja polityczna wywierana przez Radę Europy)
Prawa podstawowe zagwarantowane w EKPC są przestrzegane przez UE na podstawie art.6 ust. 3 TUE, ponieważ stanowią zasady ogólne prawa.
W jakich sytuacjach TSUE kontroluje przestrzeganie praw podstawowych przez państwa członkowskie?
Trybunał Sprawiedliwości w zakresie swojej kompetencji interpretuje i kontroluje zgodność z prawami podstawowymi aktów państw członkowskich:
gdy wykonują prawo Unii (sprawa 5/58 Wachauf); wymogi ochrony praw podstawowych wiążą także państwa członkowskie, gdy wykonują one prawo wspólnotowe, państwa członkowskie muszą, tak daleko jak jest to możliwe, stosować te normy w zgodzie z tymi wymogami
gdy wprowadzają dozwolone derogacje od swobód rynku (sprawa C-260/89 ERT); w orzeczeniu w tej sprawie TS po raz pierwszy stwierdził, że: „Jeśli państwo członkowskie opiera się na połączonych postanowieniach art. 56 i 66 TWE w celu usprawiedliwienia ograniczeń swobody świadczenia usług z przyczyn związanych z porządkiem publicznym i zdrowiem publicznym, to uzasadnienie takie, oparte na prawie wspólnotowym, musi być interpretowane w świetle ogólnych zasad prawa, a w szczególności praw podstawowych”.


(…)

… możliwe jest wniesienie skargi z tytułu naruszenia praw człowieka do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Skargę taką mogą wnieść przeciwko państwu-stronie jednostka (osoba fizyczna lub prawna) lub inne państwo-strona Konwencji. Wyroki ETPC są wiążące dla państwa, egzekwowane metodami innymi niż wyroki Trybunału Sprawiedliwości (presją polityczna wywierana przez Radę Europy). Do ETPC mogą zatem zostać…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz