Ochrona pracy w regulacjach MOP-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 686
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ochrona pracy w regulacjach MOP-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Ochrona pracy w regulacjach MOP.
MOP - Międzynarodowa Organizacja Pracy która powstała w 1919r.
Głównym celem powołania tej organizacji było promowanie podstawowych praw człowieka, poprawa warunków jego życia i pracy oraz zwiększenie możliwości zatrudnienia. Ochrona pracowników przed chorobami oraz wypadkami przy pracy. Podstawową konwencja MOP dotyczącą bezpieczeństwa, zdrowia pracowników i środowiska pracy jest konwencja 155 uchwaloną w 1981 r. Zobowiązuje ona państwa sygnatariuszy do określenia, wcielenia w życie i zapewnienia okresowych kontroli dotyczących realizacji polityki państwa w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w środowisku pracy. Konwencja nr 155 precyzuje wiele kryteriów, których spełnienie gwarantuje prowadzenie prawidłowej polityki państwa w zakresie bezpieczeństwa pracy i ochrony z zdrowia pracowników. Najważniejszym z nich jest określenie obowiązków władz publicznych, pracodawców i pracowników oraz ich udział w tworzeniu tej polityki.
Zgodnie z tą konwencją, do podstawowych obowiązków państwa spełnianych pracz jego władze publiczne należy tworzenie odpowiednich przepisów ustalających kryteria bezpiecznej pracy i zasady postępowania w razie zaistnienia wypadku przy pracy czy wystąpienia chorób zawodowych oraz kontrolowanie przestrzegania ustalonych wymagań, a także informowanie o istniejących zagrożeniach.
Do podstawowych zadań pracodawcy należy instalowanie maszyn i innych urządzeń bezpiecznych dla pracowników, stosowanie właściwych metod szkolenia pracowników, informowanie ich o możliwości występowania zagrożeń, zapewnienie pracownikom właściwych środków ochrony indywidualnej i ochron zbiorowych, a także przystosowanie procesów technologicznych oraz organizacji pracy do możliwości psychofizycznych pracownika.
Do podstawowych zadań pracownika należy współdziałanie w wypełnianiu obowiązków nałożonych na pracodawcę, uczestniczenie w konsultacjach oraz w odpowiednich przeszkoleniach dotyczących bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, a także informowanie przełożonego o każdej sytuacji, o której ma on duszny powód przypuszczać, że stanowi bezpośrednie i poważne niebezpieczeństwo dla jego życia i zdrowia.
Dla ochrony zdrowia istotne znaczenie ma konwencja nr 161, która została przyjęta w 1985 r. i dotyczy realizowania służb medycyny pracy. Zobowiązuje ona sygnotariuszy do ustanowienia i rozwoju służb medycznych dla wszystkich pracowników. Do podstawowych zadań służb należy zidentyfikowanie i ocena zagrożenia w miejscu pracy, nadzór nad czynnikami szkodliwymi na stanowisku pracy oraz ustalenie wymagań, których spełnienie zapewni pracownikom ochronę zdrowia. Obejmuje ona wymagania dotyczące sanitariatów, stołówek itp.
Oprócz konwencji ogólnych mamy konwencje szczegółowe które dotyczą: 1) zasad bezpieczeństwa pracy przy stosowaniu benzenu, nr. 136 (1971r), 2) zapobiegania i kontroli ryzyka zawodowego spowodowanego przez substancje i czynniki rakotwórcze, nr. 139 (1974r), 3) ochrony pracowników przed zagrożeniami zawodowymi w miejscach pracy, spowodowanymi zanieczyszczeniami powietrza, hałasem i wibracją, nr. 148 (1977r), 4) zasad bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia w budownictwie nr. 167 (1988r), 4) zasad bezpieczeństwa pracy przy stosowaniu substancji chemicznych, nr. 170 (1990r),
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz