Ocena wartości elementów środowiska - Waloryzacja uprawy buraków cukrowych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ocena wartości elementów środowiska - Waloryzacja uprawy buraków cukrowych - wykład - strona 1 Ocena wartości elementów środowiska - Waloryzacja uprawy buraków cukrowych - wykład - strona 2 Ocena wartości elementów środowiska - Waloryzacja uprawy buraków cukrowych - wykład - strona 3

Fragment notatki:

WSTĘP
W ciągu wieków rolnictwo nie tylko zmieniło krajobraz; wprowadziło również zmiany w środowisku naturalnym. Przejście od ekstensywnej do uprawy intensywnej wymagało odwoływania się do coraz bardziej wyszukanych technik, które przynosząc korzyści w postaci zwiększenia plonów i zmniejszenie uciążliwości pracy, miały zarazem pewne złe strony. Modernizacja w krajach rozwiniętych i wprowadzenie skali przemysłowej niektórych upraw w krajach rozwijających się wymagają systematycznej mechanizacji, doboru genetycznego gatunków, racjonalnego i regularnego zaopatrzenia w wodę, użycie na masową skalę nawozów sztucznych i pestycydów. Wraz z zastosowaniem tych środków rośnie wydajność i zbiory ale jednocześnie niszczeje gleba, w której zmienione zostały proprcje substancji odżywczych. nawozy i pestycydy zatruwają ziemię, pozostawiając ślady arsenu, kadmu i ołowiu. Naturalne zdolności obronne roślin maleją, rośnie odporność na pestycydy, pociągając za sobą konieczność stosowania coraz nowszych środków chemicznych, a w konsekwencji - dalsze pogorszenie stanu gleby. Łąki, pola uprawne w Polsce stanowią w ogromnej większości zbiorowiska sztuczne. Powstały dzięki wycięciu lasów, głównie łęgowych, bądź przez obrócenie w łąki lub pastwiska niegdyś uprawnych pól. Naturalne zbiorowiska łąk występują tylko na niewielkich obszarach, głównie w górach. Chcąc dokonać oceny, wartości pola uprawnego (pola buraków cukrowych) umieściłem je w obszarze zachodniej Polski, na terenie atrakcyjnym z kilku powodów: -położenie w strefie przygranicznej w zasięgu aglomeracji berlińskiej, -położenie w korytarzu transportowym Wschód-Zachód w pobliżu drogowych i kolejowych przejść granicznych, -bliskość chłonnych rynków zbytu, -tereny inwestycyjne stanowiące własność komunalną, -tereny turystyczno - wypoczynkowe, -brak przemysłu i stosunkowo czyste środowisko, -zasoby wód pitnych ze zbiornika czwartorzędowego wód podziemnych ,
dodatkowo przeprowadzę ocenę opłacalności uprawy buraków cukrowych, jednakże trudno będzie dokonać materialnej oceny pola uprawnego pod względem krajobrazowym, przyrodniczym.
1.Ocena opłacalności uprawy buraków cukrowych
Kalkulacja kosztów uprawy 1 ha ( w zł )
BURAK CUKROWY
Wrzesień 99 r.
Nakład


(…)

…. Wysoka jakość gleb - II, III i IVa klasy gruntów ornych występuje w północnej części gminy wokół wsi Koło, Datyń, Kumiałtowice, Wierzchno.
W gminie uprawia się pszenicę, rośliny oleiste, żyto, owies, warzywa oraz czarną porzeczkę i truskawki. Możliwa jest uprawa buraków cukrowych, kukurydzy, gryki, jęczmienia oraz wszelkich warzyw, drzew i krzewów owocowych.
Ceny gruntów rolnych w gminie (wg cennika…
… przyczyn skażenia wód oraz gleb (a w konsekwencji żywności), i to nie tylko na skalę lokalną. Równocześnie to rolnictwo jest odpowiedzialne za ponad 50% zanieczyszczeń spływających rzekami do Bałtyku. Na drugim miejscu po ściekach komunalnych to właśnie substancje pochodzenia rolniczego (gnojowica spływająca do wód, pozostałość nawozów, pestycydy, gleba wypłukiwana ze źle zabezpieczonych pól) dostarczają do Bałtyku ponad 35% zrzutu fosforu z Polski. Także jedną z głównych przyczyn eutrofizacji jezior jest spływ powierzchniowy fosforu z nawożonych terenów rolniczych. Chociaż polskie rolnictwo zużywa 2-3 razy mniej nawozów sztucznych, niż to dzieje się w krajach zachodnich, jednak sposób stosowania tych nawozów (kultura nawożenia) pozostawia, mówiąc oględnie, wiele do życzenia. Tak więc stosunkowo małe ilości…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz