To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Obudowa tymczasowa
Obudowa tymczasowa - to kratownice lub łuki nośne, na których układa się okładzinę jako ciągłą łub ażurową osłonę powierzchni wyrobiska. Wyróżniamy obudowę drewnianą, metalową i z ustabilizowanego płaszcza górotworu jako konstrukcyjnego materiału miejscowego. W przeszłości najczęściej stosowano obudowę drewnianą i jest ona przykładem ilustrującym zasadę etapowego, cyklicznego procesu realizacji budowy z zachowaniem niezbędnego bezpieczeństwa robót. Wykorzystanie obudowy stalowej umożliwia wdrożenie współczesnej, szerokiej mechanizacji robót. Natomiast różnorakie metody stabilizacji górotworu w warunkach kompleksowej kontroli zachodzących w nim procesów — to domena najbardziej nowoczesnej, powszechnie wdrażanej metody górniczej zwanej nową metodą austriacką (NATM).
Obudowa drewniana. Wyjściowym elementem obudowy drewnianej jest obudowa sztolni. Jest ona wykonywana jako wyrobisko udostępniające rozbudowę kaloty wyrobiska docelowego. Sztolnię wykonujemy na całej długości realizowanego segmentu budowli podziemnej. Po jej wykonaniu, w narożach odrzwi pod stropnice podbudowujemy dwa podchwyty (rys. 10.1). Są to dłużyce, które podstemplowujemy pierwszymi stemplami przyszłej kratownicy w postaci wachlarza. Stemple oparte na podwalinach tworzą nowy, trapezowy układ nośny, który podtrzymuje strop wyrobiska w zasięgu sztolni udostępniającej. Stemple i spągnice odrzwi zabezpieczających sztolnię można więc zdemontować i rozpocząć poszerzenie katoty na całej długości segmentu. Rozbudowę kaloty wykonujemy równomiernie zgodnie z zasadą otwieranego wachlarza. Po poszerzeniu kaloty symetrycznie na ustaloną szerokość ustawiamy następne dwie dłużyce, które podstemplowujemy, dodając następny element wachlarza kratownicy. Procedurę powtarzamy dopóty, dopóki kalota nie zostanie rozbudowana na całą szerokość (rys, 10,1).
Pod osłoną zabezpieczonej kaloty następuje pogłębienie wyrobiska i rozbudowa jej sztrosy. W tym celu wykonujemy centralny przekop i poszerzone studnie do spągu wyrobiska podziemnego. W studniach układamy nowe podwaliny, a na nich ustawiamy dwa podwójne słupy zwieńczone oczepem (rys. lO.ł). Na oczepie ustawiamy nową kratownicę wachlarzową podstemplowując dłużyce podtrzymujące strop kaloty. Demontujemy poprzednią kratownicę i rozbudowujemy sztrosę podobnie jak kalotę, poszerzając ją wachlarzowe Po pierwszym poszerzeniu układamy następne dłużyce, które podstemplowujemy stemplami opartymi na podwalinach słupów. Po całkowitym wydrążeniu wyrobiska dochodzimy do pełnej kratownicy wachlarzowej (rys. 10.2), którą usztywniamy podłużnie rozporami. Na niej opierają się pediużne, płatwiowe lub poprzeczne, krokwiowe elementy nośne. Na elementach tych w miarę potrzeb układa się okładzinę zabezpieczającą cały strop wyrobiska. W bardzo mocnym górotworze drewnianą obudowę tymczasową może tworzyć wypukły wielobok zamknięty, dobrze rozklinowany podkładami
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)