Budowa sztolni

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa sztolni - strona 1 Budowa sztolni - strona 2 Budowa sztolni - strona 3

Fragment notatki:

Budowa sztolni
Najbardziej korzystne wymiary sztolni w świetle jej obudowy mieszczą się w gra­nicach: wysokość 2-3 m, szerokość 1-3,5 m. Wynikają one z niezbędnej przestrzeni zapewmajacej bezpieczną pracę ludzi i sprzętu technicznego związanego z realizacją budowli podziemnej - transportem, maszynami i ureądzeniami używanymi do drąże­nia wyrobiska. Przeznaczeniem sztolni mogą być następujące zadania lub urządzenia operacyjne:
• zwiad geologiczny i hydrogeologiczny w rejonie budowy odpowiedzialnego obiektu podziemnego,
* udostępnienie i obsługa docelowej budowli podziemnej,
* pomocnicze drogi dojazdowe i inne urządzenia techniczne, przewody odwadnia­jące i wentylacyjne,
• wyrobiska pomiarowe i kontrolne w ciągu wyrobisk głównych.
Zależnie od przeznaczenia i czasu eksploatacji, a szczególnie od rodzaju górotworu sztolnie mogą być obudowane lub pozostawać bez obudowy. Wśród obudów wyróżnia się obudowę drewnianą metalową żelbetową i kotwiową. Sztolnie nieobudowane mogą być stabilizowane torkretem lub narzutem betonowym, a w wyjątkowych przypadkach iniekcją środków wiążących.
W sztolniach tymczasowych często znajduje zastosowanie obudowa drewniana jako łatwa w procesie montażu i przystosowania jej wymiarów do wymiarów sztolni w do­wolnych warunkach jej budowy. Obudowa składa się z pełnych lub ruepełnych odrzwi oraz okładziny. W skład odrzwi pełnych wchodzą: stropnica, dwa stojaki i spągnica (rys. 9.21). W odrzwiach niepełnych nie układa się spągnicy, a stojaki spoczywają, bez­pośrednio na podłożu, najczęściej skalnym (rys. 922). W bardzo mocnych skałach sto­suje się tylko stropnice wsparte bezpośrednio na ociosach wyrobiska w specjalnie wy­kutych gniazdach (rys. 923). Odrzwia jako podstawowe elementy nośne są ustawiane wzdłuż osi podłużnej wyrobiska na styk lub ażurowo w odstępach do 1,5 m. Szczelnie przylegające do siebie odrzwia pełne, są ustawiane w wyjątkowo słabym luźnym góro­tworze. W przeciętnych warunkach są one montowane w odstępach co 0,8-1,5 śre­dnio co jeden metr. Odrzwia wykonuje się z okrągłego drewna o średnicy 20-40 cm bez jakichkolwiek osłabiających nacięć z połączeniem elementów klamrami ciesielsJdrrri. Nadając im kształt trapezu, mimo połączeń o charakterze przegubowym, uzyskujemy ich stabilizację i możemy traktować jako konstrukcję statycznie niezmienną (rys. 9.24). Przy przypadkowym jednostronnym obciążeniu P stropnica musiałaby w tej sytuacji podnieść do góry część nadkładu nad przeciwległym stojakiem, co jest niemożliwe przy przeważającym obciążeniu pionowym. W układzie podłużnym odrzwia usztywniamy rozporami pośrednimi. W obliczeniach statycznych odrzwia traktujemy jako ramy sta tycznie wyznaczalne obciążone ciśnieniem górotworu wyznaczonym uproszczonymi wzorami. Możemy też dobierać ich nośność na podstawie doświadczeń realizacji bu­dowli podziemnych w podobnych warunkach geologicznych.

(…)

…% większą niż sięga zabiór, co zapewnia jej oparcie na caliźnie nienaruszonej, a dopiero pod jej osłoną drążymy wyrobisko i ustawiamy odrzwia w celu ostatecznego podparcia sztolni (rys. 9.25).
Na podobnej zasadzie można wyodrębnić dwa sposoby zabezpieczenia czoła wyro­biska podziemnego. W przypadku bardzo słabego nawodnionego górotworu, najpierw pogłębiamy wyrobisko w górnej części przekroju poprzecznego…
… mieszane, np. stropnice stalowe, a stojaki drewnia­ne. Łuki stalowe - to elementy obudowy górniczej, między innymi, tzw. łuki podatne (ŁP) kształtowa­ne ze specjalnych profili w kształcie litery V (rys. 9.27). Obudowa łukowa składa się z jednego lub dwóch elementów stropowych i dwóch elementów ociosowych. Elementy są łączone ze sobą na za­kładkę ściągniętą strzemionami na śruby. Złącze może więc pracować…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz