Obszary gruntów osadowych niezdiagenezowanych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obszary gruntów osadowych niezdiagenezowanych - wykład - strona 1 Obszary gruntów osadowych niezdiagenezowanych - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Obszary gruntów osadowych niezdiagenezowanych pochodzenia glacjalnego i rzecznego
Grunty pochodzenia giacjalnego (lodowcowego) występują w Polsce na obszarze zlodowaceń (rys. 2.8 i 14.5). Miąższość tych utworów na północy Polski przekracza 2(X) m (rys. 14.3). Są to gliny zwałowe, piaski, żwiry i głazy narzutowe oraz piaski i żwirj rzeczno-lodowcowe (fluwioglacjalne) i rzeczne, pyły, iły i torfy zastoisk, piaski wydmowe i lessy. W wyniku nacisku lodowców (nacisk do 10 MPa), podłoże zostało skonsolidowane, oraz częściowo pofałdowane i wypiętrzone, a iły dodatkowo zlustrzone. Grunty akumulacji lodowcowej obejmują obszary od 009 do 014. Grunty obszaru 009 tworzą tarasy dużych dolin rzecznych. Są gruntami różnoziarnistymi w stanie luźnym i średnio zagęszczonym (ID = 0,3-0,5), co stwarza trudności przy posadowieniu obiektów ciężkich oraz przekazują­cych drgania na podłoże. Grunty obszaru 010 są to żwiry, z otoczakami i głazami moren czołowych występujące na znacznych powierzchniach, głównie w strefie ostatniego zlodowacenia. Charakteryzują się dobrymi parametrami geotechnicznymi i korzystnymi warunkami fundamentowania.
Grunty obszaru 011 są to utwory sedymentacji lodowcowej i wodno-lodowcowej występujące na dużych powierzchniach. Są to grunty piaszczysto-żwirowe słabo zagęsz­czone, przeważnie o płytkim zwierciadle wody gruntowej. Stwarzają bardzo często trudności przy fundamentowaniu (konieczność obniżania /WG za pomocą studni depresyjnych przy wykonywaniu wykopów). Grunty obszaru 012 obejmują gliny zwałowe zlodowacenia południowopolskiego i środkowopolskiego. Gliny te są przeważnie w sta­nie półzwartym i twardoplastycznym. Są często przewarstwione soczewkami nawod­nionych piasków, co może stanowić trudności w czasie wykonywania wykopów. Soczewkami tymi może też napływać woda do pomieszczeń podziemnych.
Grunty obszaru 013 to gliny zwałowe powstałe w okresie ostatniego zlodowacenia; są mniej skonsolidowane od glin zwałowych starszych. Właściwości fizyczne i mechaniczne tych glin zmieniają się w szerokich graniach (tab. 14.4). Warunki fundamentowania podobne są jak w pozostałych glinach zwałowych.
Tabela 14.4. Właściwości fizyczne i mechaniczne glin zwałowych [22]
^Tj Utwory starsze od czwartorzęduRys. 14.3. Miąższość utworów czwartorzędowych w Polsce [37]
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz