Obrażenia zamknięte

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obrażenia zamknięte - strona 1 Obrażenia zamknięte - strona 2 Obrażenia zamknięte - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 1 SEM I Obrażenia zamknięte:
wstrząśnienie (commotio)
stłuczenie (contusio)
rozciągnięcie (distensio)
skręcenie (distorsio)
rozerwanie, przerwanie (ruptura)
Kształt i wielkość uszkodzonej tkanki zależy od siły i rodzaju urazu.
WSTRZĄŚNIENIE - następuje na skutek urazu działającego na dużą powierzchnię ciała, bez wyraźnych wyraźnych zewn. objawów. Może dotyczyć pewnych odc ciała, tkanek lun narządów.
Mimo braku widocznych uszkodzeń mogą wystąpić objawy. Zmiany w tkankach są natury fiz-chem.
W.miejscowe - podrażnienie nn miejscowych i zaburzenie czucia lub ruchu]
W.narządowe - mózgu (c. cerebri) - rdzenia kręgowego (c. module spinali)
STŁUCZENIA - powstają podczas urazu na twardą powierzchnię, gdzie działająca siła przekracza elastyczność tkanki.
Zależy od tk., okolicy, czasu i siły działania urazu. Najbardziej wrażliwe są: tk.łączna, tłuszczowa, mózgowa, nerwowa, małe naczynia krwionośne i chłonne (najbardziej są narażone).
Formy stłuczenia: - odleżyny - powstają przy długim leżeniu w jednej pozycji
- martwica z ucisku - zgniecienie skóry i tk.podskórnej
Obrażenia zamknięte skóry, tk.podskórnej i śluzówek: modzel
krwiak (hematoma)
limfiak, chłoniak (seroma)
rozdarcie (dilaceratio)
MODZEL - miejsce w którym śluzówka lub skóra przylega bezpośrednio do kości bez podściółki tkanek elastycznych. Pod wpływem często powtarzających się stłuczeń rozwijają się bliznowate zwłóknienia skóry i tk podskórnej. Na skutek długotrwałego bodźca np. podłoża powstaje modzel. Modzel np. łokciowy jest to twardy, przesuwalny obrzęk tk podskórnej.
Leczenie: chirurgiczne. Tylko w takich miejscach, gdzie po usunięciu daje się łatwo naciągnąć skórę. Eliminacja twardego podłoża. KRWIAK - krwawienie powodowane na skutek pęknięcia małych naczyń podskórnych, lub wylewy pod oddzielonym naskórkiem. Występuje niewielki ból. Jeśli ulega stłuczeniu luźna tk podskórna lub śluzowa, krew rozdziela tk i powstaje krwiak, który organizuje się szybko i może osiągnąć spore rozmiary (większe naczynia). Krwiak tętniczy - z pękniętego większego naczynia, gdy krew faluje rytmicznie pod wpływem ciśnienia w tej jamie. Należy go jak najszybciej naciąć, a pękniętą tętnice podwiązać. Jeśli krwiak dotyczy żyły, wówczas krwiak ulega krzepnięciu i odkłada się włóknik, a po kilku dniach w zdrowej okolicy pojawia się ziarnina, która tworzy wał. Krew w ciągu 5-8 dni ulega znacznej resorpcji i nie wypełnia pierwotnie powstałej jamy i skóra jest luźna. Na miejsce resorbowanej krwi pojawia się tk ziarninowa, która wypełnia tą jamę. Ziarnina  tk bliznowata = samowyleczenie (mogą powstać zniekształcenia).

(…)

… do resorpcji wysięku, zniszczonych tk i powoduje zastąpienie ubytku nową tk.. W miejscu gdzie jest to możliwe należy założyć miękki opatrunek uciskowy (najczęściej na kończynach, a u małych także na klatce piersiowej). Opatrunek łagodzi ból, hamuje krwawienie, chroni przed urazami z zewn i przyśpiesza resorbcję. Po 1 tyg krwiak można naciąć. Nacina się go w najniższym miejscu, później usuwa się zgromadzony tam płyn, skrzepy i obumarłe tk (ale nie nacinamy za dużo aby nie powstał nowy!).
Krwiak może być zakażony. Wtedy takiego krwiaka leczy się jak ropień. Przecinamy w najniższym punkcie, płukamy go 1x dziennie i podajemy antybiotyk ogólnie. Nie należy dopuścić do tego, aby wykonany otwór szybko się zasklepił bo będzie gromadzić się tam ropa. Usuwanie płynu z krwiaka przez punkcję jest nieskuteczne, raczej wykonujemy cięcie.
LIMFIAK - podobny do krwiaka, jamę wypełnia limfa na skutek uszkodzenia naczynia limfatycznego z domieszką niewielkiej ilości krwi. Obrzęk powstaje powoli nawet kilka dni, od krwiaka różni się też tym, że naczynia limfatyczne nie zamykają się przez skrzep. Chłonka wydostaje się tak długo, aż wyrówna się ciśnienie w naczyniu z ciśnieniem w jamie. Objawy: chełboczący obrzęk
Rozpoznanie…
… do miejsca urazu. Zajęta tk zmienia się w ciągu kilku dni w żółtą, ropopodobną masę z obumarłymi kom. Leczenie: chirurgiczne. Zniszczone tk usuwamy, jamę zdrenować aby zapobiec infekcji (płukanie i antybiotyk ogólnie).
Szczególny obraz kliniczny cechuje odmę pourazową. Powstaje przy uszkodzeniu dróg oddechowych. Powietrze przy wydechu zostaje wciśnięte między tk luźną okołotchawiczą. Powstaje bardzo bolesny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz