Cysty nienabłonkowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1393
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cysty nienabłonkowe - strona 1 Cysty nienabłonkowe - strona 2

Fragment notatki:

Cysty nienabłonkowe - powstają przy powtarzających się wgnieceniach, które prowadzą do wydostawania się surowiczego płynu. Tworzą się w określonych regionach ciała: guz piętowy, łokciowy - psy i konie, grzbiet, okolica nadgarstka - bydło. Przy ustaniu przyczyny - samowyleczenie.
Leczenie- jak krwiaka chronicznego - punkcja, glikokortykoidy, antybiotyk
Rozdarcie - VILACERATIO - przy częstych zgnieceniach nie dochodzi do krwotoku, ale zaburzeń w odżywianiu tkanki są porozrywane a komórki oddzielone od błon podstawnych, jamy zawierają bryjowate i spilśnione masy. W najbliższej okolicy toczy się proces zapalny. Jeśli skóra jest włączona występuje martwica sucha lub wilgotna.
Stłuczenie - CONTUSIO - po upadku, uderzeniu i innych mechanicznych uszkodzeniach. Wywołuje ono wyłączenie z czynności mięśni, bolesność obrzęk podbiegnięcie krwią. Tkanka łączna podpowięźiowa i międzymięśniowa nasiąknięta krwią. Silne krwotoki prowadzą do wytworzenia krwiaka, powieź będąca ponad napięta. Nakłucie zdradza obecność krwiaka. Silne stłuczenie - tkanka mięśniowa wygląda jak brejowata masa zmieszana z krwią (brązowo - czerwona). Gojenie różne. Wynaczynienie skomplikowana resorpcja, lekkie zgniecenie (sarkolemma nie uszkodzona) - tkanka mięśniowa regeneruje się; w innych przypadkach tworzy się tkanka ziarninowa potem łączna (stąd mogą rozwijać się przykurcze mięśni lub inne zaburzenia czynności). Rozległe uszkodzenia mięśni mogą prowadzić do wystąpienia wstrząsu pourazowego (syndrom zmiażdżenia). Po wystąpieniu urazów mięśni:
zapewnić spokój
zimne okłady przez 24 - 48 h (by zmniejszyć skłonność do wynaczynień)
następnie:
ciepła okłady lub światło z pasmem podczerwieni środki powodujące przekrwienie
Przy objawach zatruć i oligurii - wlewy starterów nerkowych (wit. C, Furosemid)
Stłuczenie nerwów - występowanie niepełnego przewodnictwa (niedowład -paresis) lub całkowitego zaburzenia przewodnictwa (porażenie - paralisis)
Gdy dotyczy nerwów czuciowych- zniesienie czucia, ruchowych -niedowład wiotki,.
Uszkodzenie nerwów czuciowych i czuciowo- ruchowych prowadzi do zaburzeń w odżywianiu i unaczynieniu. Rzadko po urazach uszkodzone są nerwy ruchowe.
Stopień uszkodzenia nerwów różny: najlżejszy - przejściowe zaburzenie jego czynności bez trwałych zmian strukturalnych - przyczyna - przejściowy ucisk. Uraz działając na nerw powoduje przerwanie wypustek osiowych (aksonów ) bez naruszenia osłonek - wtedy warunki do jego regeneracji dobre. Długotrwały ucisk prowadzi do nieodwracalnych zmian w osłonkach (zwłóknienia) i regeneracja jest utrudniona.


(…)

… w wyniku powtarzanych urazów. U koni zlokalizowane są w okolicy zginaczy- występuje ból, kulawizna ograniczenie ruchu. Przerwaniu mogą ulec pojedyncze włókienka. Leczenie: do 48 h - zimne okłady, później środki zwiększające przekrwienie.
Stłuczenie kaletek maziowych - po urazie może dojść do zapalenia maziówki (synovialitis) i zwiększonej produkcji mazi. Kaletka jest napięta, gorąca, bolesna. Punkcja…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz