Leczenie krwiaka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 2632
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Leczenie krwiaka - strona 1 Leczenie krwiaka - strona 2 Leczenie krwiaka - strona 3

Fragment notatki:

Leczenie krwiaka Ostra faza: zapewnić spokój, opaska uciskowa, okłady z lodu, 4% alkoholu, ogólnie środki ściągające. Niewielkie krwiaki - punkcja, wypełnić jamę krwiaka antybiotykiem z glikokortykosterydem i opaska uciskowa. Bardzo duże krwiaki - nie punktować (dopiero po 10 dniach), ponieważ spadek ciśnienia w jamie krwiaka spowoduje ponowny krwotok.
Po wytworzeniu skrzepu małe krwiaki wyosobnić usunąć, ranę zszyć. Miejscowo - fibrynolityki aktywujące plazminogen i rozpuszczające skrzep (streptokinaza, ureokinaza), a także koagulanty (heparyna).
Duże krwiaki otworzyć po otorbieniu (nie nacinać świeżych), starsze punktować wypełniać glikokortykosterydami. Gdy brak efektu do jamy krwiaka substancja drażniąca np.: jodoform, który pobudza ziarninowanie. Przy grubych torebkach środki nekrotyzujące (siarczan miedzi). U psów często wykonuje się operacyjne nacięcie starego krwiaka małżowiny usznej.
SOLUMEDROL - kortyzon o przedłużonym działaniu - bardzo dobry.
Stłuczenie stawów - urazy bezpośrednie i pośrednie. Może dojść do: zgniecenia torebki, uszkodzenia maziówki co prowadzi do odprysku kości z krawędzi stawowych, powstają tak zwane myszy stawowe - CORPORA LIBERA, krwotoków z kosmków maziówki do stawu, gdzie krew ulega krzepnięciu pod wpływem fibrynolitycznej aktywności mazi. Stan kliniczny: obrzęk torebki stawowej i silne jej wypełnienie, kulawizna, staw w pozycji zgiętej. W wyniku punkcji do stawu bezpośrednio po urazie wypływa krew a później surowiczo - krwisty płyn.
Jeśli chrząstka i torebka nie uszkodzona możliwe wyleczenie. Przy uszkodzeniu chrząstki dochodzi do przedostawania się mazi i powstania cyst podchrząstkowych. Niebezpieczne jest gromadzenie się wysięku w jamie stawu - w tym przypadku pęknięcie torebki zapewnia szybsze gojenie. Jeśli wysięk pozostanie w stawie bardzo wolna resorpcja. Gdy wytrąci się włóknik nie punktować do czasu rozpuszczenia. Duże skrzepy po upłynnieniu usunąć chirurgicznie. Dłuższe pozostanie wysięku prowadzi do destabilizacji stawu. Po punkcji - glikokortykosterydy i opatrunek ustalający. Czas unieruchomienia zależy od uszkodzeń towarzyszących. Wolne ciała stawowe i odpryski kostne mogą zaburzać ruch i krążenie dlatego powinny być usunięte. Obrzęk torebki może wskazywać na obecność wodniczek stawowych.
Zerwanie więzadeł stawowych doprowadza do chronicznego deformującego zapalenia stawów.
Stłuczenie kości -dochodzi tam gdzie są one pokryte tylko skórą lub cienką warstwą innych tkanek. Pojedyncze urazy lub powtarzające się prowadzą do krwotoku z okostnej i wytworzenia się krwiaka podokostnowego, powoduje to oddzielenie okostnej od kości i krwotoku do substancji gąbczastej. Dochodzi wówczas do pęknięć lub złamań kości. Krwawe wylewy charakteryzują się bardzo wolną resorpcją .


(…)

… dopłucnowe - 8 p.m.ż na granicy 1/3 górnej i środkowej wysokości klatki piersiowej. Pole jak do zabiegu chirurgicznego u zwierzęcia przytomnego, siedzącego. Znieczulamy skórę w okolicy 9 żebra na tej samej wysokości, przesuwamy skórę z 9 żebra do 8 p.m.ż., znieczulamy tkankę podskórną, mięśnie międzyżebrowe, opłucną. Delikatnie nacinamy skalpelem skórę 1-2 mm. Igłę kierujemy prostopadle do klatki piersiowej na głębokość 1-2 cm i natychmiast kierujemy ją w dół równolegle do klatki piersiowej.
Duże zwierzęta punkcje:
Koń - lewa strona 8 p.m.ż., prawa 7 p.m.ż. powyżej żyły piersiowej zewnętrznej.
Bydło i świnie - lewa strona 5 p.m.ż., prawa 4 p.m.ż. powyżej żyły piersiowej zewnętrznej.
Głębokość nakłucia 3-4 cm.
Dopłucnie można podawać: barbiturany - 8 p.m.ż 1/3 górna, głębokość 3-4 cm. (małe zwierzęta) - po tej iniekcji powinien kaszle.
Iniekcje doszpikowe - najczęściej kość udowa w dole krętarzowym.
Nakłucia jamy brzusznej:
Koń: na szerokość dłoni na lewo od pępka.
Krowa: na szerokość dłoni na prawo od pępka.
Nakłucie w skórze i otrzewnej mają się nie pokrywać.
Nakłucia pęcherza moczowego: gdy nie ma innych możliwości odprowadzenia moczu.
Koty: 3-4 cm przed spojeniem łonowym w linii pośrodkowej (bardzo duże…
… i pęcherza moczowego. Nie można wyciągać trójgrańca bez sztyletu - niebezpieczeństwo zakażenia jamy otrzewnowej.
Nakłucia jelit - głównie u dużych zwierząt :
Koń: w przypadku wzdęcia okrężnicy lub jelita ślepego. Jelito ślepe nakłuwamy zewnątrz lub przez prostnicę:
1 punkt: środek prawego dołu głodowego
2 punkt: 20 cm poniżej punktu pierwszego.
Nakłucie żwacza: Lewą dłoń układamy tak aby nadgarstek…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz