Obowiązywanie i stosowanie prawa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 455
Wyświetleń: 1876
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obowiązywanie i stosowanie prawa - omówienie - strona 1 Obowiązywanie i stosowanie prawa - omówienie - strona 2 Obowiązywanie i stosowanie prawa - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

KONCEPCJE OBOWIĄZYWANIA PRAWA:
1.socjologiczna(behawiorystyczna) - nieprzydatna w systemie prawa stanowionego, który zakłada rozdział stosowania i stanowienia prawa: obowiązywanie normy prawnej jest uzależnione od jej stosowania przez adresatów. Norma prawna obowiązuje jeżeli istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że adresaci będą przestrzegać takich norm lub, że nieprzestrzeganie normy będzie sankcjonowane przez organy władzy. Desuetudo -zwyczaj negatywny przyjęcie desueduto oznacza, że norma prawna traci moc obowiązującą, jeżeli adresaci przez długi czas się do niej nie stosowali.
2.aksjologiczna - kryterium obowiązywania normy prawnej uczynimy zgodność tej normy z hierarchią wartości obowiązujących w społeczeństwie; najpierw zachowanie jest oceniane jako słuszne lub nie, a potem stanowimy prawo w oparciu o wartościowanie tego zachowania.
3.tetyczna (formalna) - odwołujemy się do faktu ustanowienia normy przez pewien podmiot posiadający uprawnienia władcze:
a)uzasadnienie prymitywne - odwołujemy się do faktu kto ustanowił normę -posiada środki przymusu.
b)norma prawa obowiązuje, gdy została ustanowiony przez kompetentny organ władzy publicznej w określonym przez przepisy prawa trybie, opublikowana we właściwy sposób i nie została formalnie derogowana; nie jest sprzeczna z innymi normami prawnymi w danym systemie, a jeżeli jest sprzeczna to nie utraciła mocy obowiązującej przez zastosowanie reguł kolizyjnych lub w drodze wykładni prawa.
ZAKRES OBOWIĄZYWANIA PRAWA:
a)terytorialny (przestrzenny)- terytorium państwa w rozumieniu prawnym ma charakter wielowymiarowy. W jego skład wchodzą: obszar lądowy ze wszystkimi wodami wewnętrznymi, morskie wody przybrzeżne, wnętrze Ziemi oraz przestrzeń powietrzna. Normy prawne obowiązują także poza terytorium państwa na statkach morskich i powietrznych mających znak tego państwa. Mów o nim art. 5 k.k. „Ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił przestępstwo na terytorium RP jak również na polskim statku wodnym lub powietrznym”.
b)personalny (osobowy) - prawo obowiązujące odnosi się do określonego kręgu adresatów. Prawo danego państwa nie odnosi się do przedstawicieli państw obcych akredytowanych w tym państwie. Korzystają oni z immunitetu dyplomatycznego. Art. 578 i 578 k.p.k. stanowi, że orzecznictwu polskich sądów karnych nie podlegają:
- uwierzytelnieni w RP szefowie przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych
- osoby należące do personelu dyplomatycznego , administracyjnego i technicznego tych przedstawicielstw oraz czło0nkowie ich rodzin, jeżeli pozostają z nimi we wspólnocie domowej
- inne osoby korzystające z immunitetów dyplomatycznych na podstawie ustaw, umów lub powszechnie uznawanych zwyczajów międzynarodowych (np. członkowie delegacji międzypaństwowych)


(…)

…. notoria powszechne
- fakty znane organowi orzekającemu z urzędu tzw. notoria sądowe
- fakty przyznane przez stronę przeciwną w postępowaniu cywilnym , jeżeli przyznanie takie nie budzi wątpliwości
- domniemania prawne Uznanie przedstawionych dowodów za wiarygodne i pozwalające ustalić stan rzeczy należy w pełni do organu stosującego prawo (np. do sądu) , który kieruje się zasadą prawdy materialnej
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz