To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
OBOWIĄZKI TEMPORALNE I TERYTORIALNE
Obowiązki trwałe lub czasowe, - kpk- sposób trwały
- ustawa o świadku koronnym - były tymczasowe
Prawo procesowe podlega zasadzie lex retro non agit, która dotyczy winy, ale stosowana jest też w procesie, bo inaczej „uwsteczniałby się” też normy materialne. Mówi się, że z natury rzeczy proces działa wstecz.
Zmiana prawa w trakcie procesu:
1. wrócić i wszystko od nowa wg ustawy nowej
2. kontynuacja procedury wg ustawy starej
3. stadium wg nowej ustawy, a reszta wg starej
Sama ustawa to określa.
Art. 8.- przepisy wprowadzające kpk, toczy się dalej „w danej instancji”
Sprawy, w których przed dniem wejścia w życie Kodeksu postępowania karnego rozpoczęto rozprawę główną, toczą się do końca postępowania w danej instancji według przepisów dotychczasowych; w razie jednak zawieszenia postępowania, konieczności odroczenia rozprawy lub ponownego rozpoznania sprawy albo po zapadnięciu prawomocnego orzeczenia, postępowanie toczy się według przepisów Kodeksu postępowania karnego.
Przepisy o terytorium:
- terytorium RP w kpk
- art. 5 kk Ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na polskim statku wodnym lub powietrznym, chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, stanowi inaczej.
- ustawa o ochronie granicy `90r., umowy z poszczególnymi państwami - terytorium obszar powietrzny 90 km od powierzchni ziemi
- obszary zrównane z terytorium RP na mocy przepisów
Wyjątki:
1. art. 588 § 4 kpk Do czynności procesowych, dokonywanych na wniosek sądu lub prokuratora państwa obcego, stosuje się ustawy polskie. Należy jednak uczynić zadość życzeniu tych organów, aby przy dokonaniu czynności zastosowano szczególny tryb postępowania lub szczególną formę, jeżeli nie jest to sprzeczne z zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej
.
2. wiąże się z instytucją odczytywania protokołów wcześniej spisanych, art. 587 kpk
Sporządzone na wniosek polskiego sądu lub prokuratora protokoły oględzin, przesłuchań osób w charakterze oskarżonych, świadków, biegłych lub protokoły innych czynności dowodowych, dokonanych przez sądy lub prokuratorów państw obcych albo organy działające pod ich nadzorem, mogą być odczytywane na rozprawie na zasadach określonych w art. 389, 391 i 393, jeżeli sposób przeprowadzenia czynności nie jest sprzeczny z zasadami porządku prawnego w Rzeczypospolitej Polskiej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)