Obliczenia statyczne pionowych stężeń podłużnych słupów hal - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 3654
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obliczenia statyczne pionowych stężeń podłużnych słupów hal - wykład - strona 1 Obliczenia statyczne pionowych stężeń podłużnych słupów hal - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Obliczenia statyczne pionowych stężeń podłużnych słupów hal
Pionowym stężeniom podłużnym słupów hal można przyporządkować schemat statyczny wspornika kratowego lub portalowej ramy kratowej bądź pełnościen-nej, obciążonej siłami poziomymi od wiatru, suwnic, a także pochodzącymi od imperfekcji geometrycznych ustroju i słupów (rys. 5.27).
Głównym zadaniem pionowych stężeń w linii słupów jest zapewnienie sta­teczności konstrukcji nośnej hali w kierunku podłużnym, przejęcie obciążenia od wiatru W i działającego na ściany szczytowe oraz sił poziomych od hamowania suwnic podwieszonych. HT\ i natorowych Hr2, a także przejęcie oddziaływań przekazywanych przez stabilizowane, podpierane słupy główne i pośrednie.
Obciążenia od wiatru ze ściany szczytowej (rys. 5.27a), a także od podwieszo­nych do dachu suwnic w postaci reakcji Rw poprzecznego stężenia połaciowego (poziomej kratownicy), są przekazywane na głowice słupów pionowego stężenia podłużnego hali. Oddziaływania od hamowania suwnic natorowych Hr2 obciążają pionowe stężenie podłużne słupów hali na poziomie belki podsuwnicowej.
Połączenie ryglami ściennymi i pionowym stężeniem podłużnym słupów głów­nych i pośrednich hali skraca ich długości wyboczeniowe w płaszczyźnie ścian podłużnych. Taka funkcja stężenia pionowego podłużnego hali w zapewnieniu korzystniejszego schematu statycznego słupów głównych i pośrednich jest przy­czyną powstawania dodatkowych sił poziomych Fmi, obciążających tężnik. Są to potencjalne siły Fmi występujące w węzłach i prętach poziomych (ryglach ściennych) podpierających stabilizowane słupy. Zasady uwzględniania potencjal­nych sił Fmi w węzłach wymuszających wyboczenie między punktami podparć przedstawiono w p. 5.4.2, w trakcie omawiania wytężenia poprzecznych stężeń połaciowych dachu hali. W tym przypadku kratownica stężenia jest wspornikiem, zamocowanym w fundamentach, który oprócz sił pochodzących od imperfekcji słupów Fmi (rys. 5.27b) przenosi także reakcję stężenia połaciowego Rw i od działywań Hr2- Sposób wyznaczania sił F0 i Fm jest taki sam, jak przedstawiono w odniesieniu do stężeń połaciowych poprzecznych.
Pionowe stężenie podłużne w linii słupów hal projektuje się często jako nie­zależne ustroje i wówczas rygle ścienne nie są częścią usztywnienia. Tak jest np. zawsze w przypadku hal wielonawowych i wówczas słupy stabilizowane w kierun­ku podłużnym są połączone tylko ryglem oczepowym (na poziomie okapu dachu). Występujący losowy, wstępny przechył podpieranych słupów głównych i pośred­nich sprawia, iż należy w analizie wytężenia omawianego stężenia uwzględnić powstawanie dodatkowej siły poziomej Hn. Siła ta jest przyłożona na poziomie głowic słupów. Do analiz przyjmuje się wstępny przechył słupów ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz