Obliczanie wodnych ogrzewań dwururowych z zaworami termostatycznymi-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obliczanie wodnych ogrzewań dwururowych z zaworami termostatycznymi-opracowanie - strona 1 Obliczanie wodnych ogrzewań dwururowych z zaworami termostatycznymi-opracowanie - strona 2 Obliczanie wodnych ogrzewań dwururowych z zaworami termostatycznymi-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Obliczanie wodnych ogrzewań dwururowych z zaworami termostatycznymi. Dobór pompy. (Obliczenia hydrauliczne instalacji c.o.)
Obliczenia hydrauliczne instalacji c.o. pompowej polegają na określeniu
oporów przepływu czynnika grzejnego pomiędzy źródłem ciepła, a grzejnikiem (każdym) i doborze odpowiednio dużej pompy obiegowej, tak aby jej wysokość podnoszenia równoważyła opory przepływu w instalacji przy obliczeniowym strumieniu czynnika grzejnego. Autorytet zaworu regulacyjnego określa udział oporów tego zaworu w całkowitych oporach obiegu, w którym następować będzie zmiana strumienia czynnika w wyniku działania tego zaworu.
Wymagana wielkość autorytetu zależy od charakterystyki hydraulicznej armatury regulacyjnej, dla większości zaworów termostatycznych można go przyjmować w zakresie 0,3-0,7, przy czym mniejsza wartość dotyczy zaworów obiegu grzejnika najniekorzystniej usytuowanego, większa obiegów najkorzystniejszych. Obliczeniowy spadek ciśnienia na zaworze powinien zawierać się w przedziale 4-15 kPa i należy go tak dobrać, aby jego opór wyrównywał sumaryczne straty obiegu do ustalonej wysokości podnoszenia pompy obiegowej. W warunkach innych niż obliczeniowe przyrost oporu na zaworze nie powinien przekraczać 100% wartości obliczeniowej.
Tok postępowania przy obliczaniu instalacji c.o.:
1. Założenie parametrów obliczeniowych, temperatury zasilania i powrotu (zgodnie z
obowiązującym obecnieprzepisem, w ogrzewaniach pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi temperatura zasilania nie powinna przekroczyć 90C, przy założeniu takiej wartości, temperaturę powrotu zazwyczaj przyjmuje się równą co najwyżej 70C. Czym niższa średnia temperatura powierzchni grzejnika, tym wymagana będzie jego większa powierzchnia, nie jest to przy tym zależność liniowa. Nie powinno się przyjmować mniejszych schłodzeń na grzejniku niż 20 K, im większe schłodzenie tym mniejszy strumień czynnika grzejnego, mniejsza pompa obiegowa i mniejsze zużycie energii elektrycznej na przetłaczanie wody).
2. Obliczenie strat ciepła pomieszczeń, dobór grzejników, rozmieszczenie grzejników, dobór źródła Ciepła.
3. Rozmieszczenie na rzutach kondygnacji pionów (w instalacjach pompowych mamy dużo
większą swobodę w kształtowaniu geometrii instalacji, gdyż dysponujemy dużo większym
ciśnieniem, które równoważyć będzie opory przepływu)
4. Rozmieszczenia pionów na rzucie piwnicy (analogicznie do rozmieszczenia na rzutach
kondygnacji) i zaprojektowanie rozprowadzenia przewodów w piwnicy oraz podłączenia instalacji do źródła ciepła (kotła).
5.Wykonanie rysunków rozwinięcia instalacji c.o.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz