To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Obliczanie objętości robót ziemnych
Objętości robót ziemnych oblicza się według określonych w projekcie przekrojów poprzecznych i profilów podłużnych wykopów, przekopów lub ukopów i wyraża się w m3 gruntu rodzimego.
W wyjątkowych przypadkach, np. przy obliczaniu liczby środków transportowych, wydajności sprzętu mechanicznego lub przy wyraźnym zaznaczeniu w założeniach szczegółowych projektu nasypów, objętości robót kubaturowych oblicza się z uwzględnieniem współczynników spulchnienia lub zagęszczenia. W przypadku dokonywania pomiarów robót już wykonanych lub w trakcie wykonywania ilości gruntu obmierza się w stanie spulchnionym na odkładach lub środkach transportowych, a w celu ustalenia faktycznych objętości robót ziemnych stosuje się współczynniki zmniejszające, zależne od kategorii gruntu (tabl. 5.2).
Zasady wymiarowania robót ziemnych. Wymiary dna wykopów fundamentowych o ścianach pionowych nieumocnionych są przyjmowane jako równe wymiarom konstrukcji budowlanej w wypadku, gdy ściany, lawy lub stopy fundamentowe są wykonywane bez deskowania lub izolacji zewnętrznej. W przeciwnym razie jako wymiar poprzeczny wykopu przyjmuje się grubość elementu fundamentowego powiększoną o 0,6 m na każdą zewnętrzną stronę deskowaną lub izolowaną.
Wymiary dna wykopu fundamentowego o skarpach pochyłych przyjmuje się zawsze jako równe elementom konstrukcji fundamentowych, niezależnie od metod ich wykonywania oraz rodzaju. Nachylenie skarp wykopów tymczasowych przyjmuje się według tablicy 5.3. Nachylenia skarp budowli ziemnych stałych określa projekt.
W przypadku gdy w projekcie jest przewidziane umocnienie skarp wykopu, objętość robót ziemnych oblicza się bez uwzględnienia wymiarów umocnień.
Wymiary dna wykopu o ścianach pionowych wykonywanych w deskowaniu pełnym lub ażurowym przyjmuje się jako równe wymiarom podstawy fundamentów powiększonym o 15 cm z każdej strony. Jeśli wykonuje się deskowania lub izolację konstrukcji, to wymiary te powiększa się o 75 cm z każdej zewnętrznej strony. Jeśli prowadzi się roboty w gruntach nawodnionych lub oblepiających narzędzia, to objętości robót ziemnych powiększa się zgodnie ze współczynnikami podanymi w tabl. 5.4. Ilość ziemi potrzebną do wykonania budowli ziemnej oblicza się według wzoru V = Vl+V2 + ..-JrVN
gdzie: V - całkowita ilość ziemi; Vi, 2, n - kolejne bryły obliczeniowe.
Wyżej podany wzór jest wystarczająco dokładny do obliczenia ilości robót ziemnych na terenach płaskich lub o małym kącie nachylenia (do 103). W przypadku skomplikowanych przekrojów w terenie mocno urzeźbionym lub takim, w którym odległości między poszczególnymi przekrojami przekraczają kilkanaście metrów, stosuje się wzór
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)