To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Obliczanie nośności i sztywności węzłów
Uwzględnienie w analizie konstrukcji rzeczywistego zachowania się węzłów wymaga znajomości ich charakterystyki podatnościowej. W odniesieniu do konstrukcji ramowych jest nią zależność M-(|). Najlepszą metodą pozyskania tej charakterystyki są badania doświadczalne. Są one jednak drogie i czasochłonne. Na podstawie wykonanych badań doświadczalnych powstało wiele metod analitycznego prognozowania krzywej M- [11].
W normie [54] znalazła zastosowanie metoda składnikowa wywodząca się z modeli mechanicznych. Zastosowanie metody składnikowej polega na wyodrębnieniu z obszaru węzła poszczególnych jego części podstawowych (składników) i zastąpieniu ich równoważnymi układami mechanicznymi, najczęściej sprężynami. W metodzie składnikowej węzeł traktowany jest jako zestaw indywidualnych, podstawowych składników. Przykładowo w węźle doczołowym śrubowym można wyróżnić następujące składniki:
• w strefie ściskanej
środnik słupa poddany ściskaniu,
pas i środnik belki przy ściskaniu,
• w strefie rozciąganej
środnik słupa przy rozciąganiu,
pasy słupa poddane zginaniu,
śruby przy rozciąganiu,
blacha czołowa poddana rozciąganiu,
środnik belki przy rozciąganiu,
• w strefie ścinanej
- panel środnika słupa poddany ścinaniu.
Szczegółowe zasady obliczania nośności poszczególnych części podstawowych węzłów, jak i całkowitej nośności obliczeniowej węzłów podano w pkt 6.2 normy [54].
Sztywność węzłów określa się z wykorzystaniem modeli sprężynowych. Przykładowy model do określania sztywności węzłów spawanych pokazano na rys. 4.42.
Obliczanie współczynników sztywności kj oraz zasady obliczania sztywności początkowej węzłów spawanych i śrubowych podano w pkt 6.3 normy [54]. Przedstawiono je szczegółowo w rozdz. 9. Na podstawie procedur podanych w pkt 6.2 i 6.3 normy [54] opracowano program komputerowy CRSJAE [33], pozwalający obliczać nośność obliczeniową i sztywność początkową węzłów konstrukcji stalowych. Za pomocą tego programu opracowano wzory uproszczone do wstępnego oszacowania parametrów podatnościowych węzłów. Zestawiono je w tabl. 4.3.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)