Obciążenie zastępcze w przypadku obciążonego naziomu - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1974
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obciążenie zastępcze w przypadku obciążonego naziomu - wykład - strona 1 Obciążenie zastępcze w przypadku obciążonego naziomu - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Obciążenie zastępcze w przypadku obciążonego naziomu
Jeśli na klinie odłamu znajduje się obciążenie ruchome, to w obliczeniach przyjmu­jemy, ze rozchodzi się ono z miejsca przyłożenia symetrycznie przez warstwy sprę­żyste nawierzchni sztywnych i podatnych pod kątem 45° oraz przez ośrodek grunto­wy lub inny sypki, w tym tłuczniowy, pod kątem tarcia wewnętrznego 0. (Można przyjąć 0 - 30° dla zasypki piaskowej i 0 = 15° dla tłucznia). Obciążenie naziomu może być dwojakiego rodzaju:
- obciążenie stałe np. nawierzchnią,
- obciążenie zmienne taborem lub tłumem pieszych
W obliczeniach obciążenie stałe, położone na klinie odłamu można zastąpić równoważną, dodatkową warstwą gruntu, o tej samej gęstości co grunt klina odłamu i wysokości zastępczej k„ obliczonej wg wzoru:
Przy wyznaczaniu parcia gruntu wywołanego obciążeniem naziomu nie stosu­je się współczynnika dynamicznego.
W obliczeniach wpływu obciążenia zmiennego na parcie gruntu, wprowadzo­no pojęcie obciążenia zastępczego, jako obciążenia równomiernie rozłożonego na powierzchni klina odłamu. Wartość obciążenia zastępczego zależy od rodzaju ruchu odbywającego się po klinie odłamu (rodzaju obiektu inżynierskiego).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz