To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Obciążenia wywołane zmianami temperatury
Pod wpływem zmian temperatury konstrukcja ulega deformacji (wydłużeniu, skróceniu, wygięciu). W układach, które mają swobodę deformacji, efekty termiczne nie powodują powstania dodatkowych sił wewnętrznych (np. układy statycznie wyzna-czalne, statycznie niewyznaczalne belki ciągłe mające swobodę przemieszczania wzdłuż osi podłużnej itp.), natomiast w układach, których swoboda deformacji jest ograniczona, efekty termiczne powodują powstanie dodatkowych sił w ustroju (np. statycznie niewyznaczalne układy ramownicowe, statycznie niewyznaczalne łuki itp.). Efekty termiczne mogą wywołać również siły wewnętrzne w układach statycznie wyznaczalnych, jeśli konstrukcja jest wykonana z materiału o różnych współczynnikach rozszerzalności termicznej np. w stalowo - betonowych belkach zespolonych. Z tego względu zachodzi konieczność uwzględniania efektów termicznych zarówno w stanach granicznych użytkowalności konstrukcji (ugięć, przemieszczeń poziomych) jak i stanach granicznych nośności. Wpływ zmian temperatury należy uwzględniać wtedy, kiedy wywołane przez te zmiany siły są większe niż 5% sił wywołanych przez obciążenie podstawowe. „Obciążenie termiczne" w zasadzie zalicza się do układu dodatkowego, chyba, że jego wpływ jest większy od innych zmiennych. Nie uwzględnia się wpływu temperatury w mostach drewnianych.
Zmiany temperatury powietrza są identyczne ze zmianami temperatury konstrukcji, które decydują o deformacjach i siłach wewnętrznych. Na zmiany temperatury konstrukcji mają natomiast wpływ cechy fizyczne materiału z którego jest wykonana, takie jak: rozszerzalność i przewodność termiczna czy też zmiany temperatury otoczenia, albo ekspozycja konstrukcji na działanie promieni słońca.
Deformacje konstrukcji i wywołane przez nie siły wewnętrzne stosowane w obliczeniach odnoszą się tzw. temperatury zwarcia (temperatury montażu). Na etapie projektowania nie jest znana temperatura, w której będzie montowana konstrukcja, dlatego przyjmuje się umowną wartość temperatury zwarcia równą 10°C. Jeśli konstrukcja jest montowana w innej temperaturze, wtedy na etapie realizacji obiektu należy wprowadzić stosowne korekty. Ponadto trzeba pamiętać, że poszczególne elementy konstrukcji mogą być montowane w innej temperaturze. W obliczeniach przyjmuje się średnią wartość z okresu montażu, przy czym należy brać przede wszystkim pod uwagę montaż elementów, który spowodował nieodwracalne skutki
(np. zamontowanie elementu uniemożliwiającego dalszą swobodną deformację konstrukcji).
Zmiany temperatury konstrukcji mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od: materiału z którego jest wykonana, kształtu, ekspozycji na działanie promieni słonecznych czy też wiatru. W normie, na podstawie prowadzonych badań, przyjęto pewne uśrednione wartości zmian temperatury, uzależniając je jedynie od rodzaju materiału z którego została wykonana konstrukcja. W obliczeniach należy uwzględniać następujące ekstremalne zmiany temperatury:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)