Nurty ekologizmu- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 420
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nurty ekologizmu- opracowanie - strona 1 Nurty ekologizmu- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Nurty ekologizmu 4. 1. Wspólne założenia wszystkich nurtów Ekologizmu
Do wspólnych założeń wszystkich nurtów ekologi­zmu należy odwoływanie się do ustaleń nauk ekologicznych podkreślających współzależność elementów całego ekosystemu (środowiska naturalnego, śro­dowiska, otoczenia przyrodniczego).
4. 2. kryteria porządkowania nurtów Ekologizmu
następujących kryteriów: modelu świata (teocentryczny, antropocentryczny, technocentryczny, biocentryczny, ekocentryczny), związku z ideologiami (ekoliberalizm, ekosocjalizm, ekoanarchizm, ekofaszyzm, ekofeminizm), struktur organizacyjnych (ekologizm partyjny, eko-logizm grup nacisku), metody zmian (ekoreformizm, ekokonserwacjonizm), realizmu politycznego (ekotopizm, ekorealizm) i wpływu na człowieka (eko­logizm skrajny, ekologizm umiarkowany).
4. 3. Ekologizm aprobatą biocentrycznego i ekocentrycznego modelu świata
Ekologizm aprobuje jedynie biocentryczne i ekocentrycze modele świata, ukazywane w dwóch jego nur­tach — biocentryzmie i ekocentryzmie
4. 3. 1. Biocentryzm
Za twórcę biocentryzmu uważany jest Albert Schweitzer (1875-1965), alzacki teolog, myśliciel, misjonarz, akade­mik, muzykolog, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1952). Biocentryzm, jako nurt myśli ekologizmu, upatruje wartości we wszyst­kim, co zostało obdarzone życiem. Wszelkie przejawy życia w przyrodzie trak­tuje na równi. Niekiedy jednak wartość życia roślin i zwierząt ocenia wyżej od wartości życia człowieka, ponieważ od istnienia tego pierwszego zależy to drugie. Biocentryzm postuluje traktowanie zwierząt na równi z ludźmi, a nawet przy­znanie im praw większych od praw ludzi. Aprobuje wegetarianizm i sprzeciwia się eksperymentom na zwierzętach
4. 3. 2. Ekocentryzm
Tutaj już nie człowiek, nie, przy­roda, lecz cały kosmos, ogarniający materię ożywioną i nieożywioną, staje się wartością. Gdy biocentryzm opiera się na ekologizmie płytkim, ekocen­tryzm pretenduje do miana ekologizmu głębokiego. Owa głębia ekocentryzmu przejawia się w poszukiwaniu wartości głębszych niż życie ożywione, a więc w materii nieożywionej — powietrzu, wodzie, ziemi, innych plane­tach i gwiazdach. Ekosystem rządzi się własnymi prawami, które powinny być uszanowane przez ludzi. Dla ekocentryzmu dziewiczość, naturalizm, dzikość urastają do rangi wartości.
4. 4. Ekoliberalizm Ekoliberalizm albo ekokapitalizm upatruje w wolnym rynku najlepsze narzędzie rozwiązywania problemów ekologicznych. Skuteczne wykorzystywanie w tym celu mechanizmów rynkowych polega na wysokim opodatkowaniu zakładów zanieczyszczających środowisko.
4. 5. Ekosocjalizm
Ekosocjalizm nie dostrzega możliwości rozwiązywania problemów ekologicznych w ramach ustroju kapitalistycznego. Zmierza poprzez bezrewolucyjny przewrót do zbudo­wania struktur państwa socjalistycznego jako niezbędnego warunku ponad-klasowego ekologizmu ogólnospołecznego.

(…)

… się natomiast o zachowanie przynajmniej istniejącego jeszcze stanu biosfery i ekosfery, bez względu na zabarwienie nurtów ekologizmu in­nymi ideologiami, które zmierzają do takiego celu.
4. 11. Ekotopizm i ekorealizm
Odróżnienie ekotopizmu od ekorealizmu wynika z przeniesienia na eko­logizm podziału całej myśli społecznej i politycznej na utopijną i realistyczną. 4. 12. Ekologizm skrajny i ekologizm umiarkowany
Ekologizm…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz