Nurty ekologizmu 4. 1. Wspólne założenia wszystkich nurtów Ekologizmu
Do wspólnych założeń wszystkich nurtów ekologizmu należy odwoływanie się do ustaleń nauk ekologicznych podkreślających współzależność elementów całego ekosystemu (środowiska naturalnego, środowiska, otoczenia przyrodniczego).
4. 2. kryteria porządkowania nurtów Ekologizmu
następujących kryteriów: modelu świata (teocentryczny, antropocentryczny, technocentryczny, biocentryczny, ekocentryczny), związku z ideologiami (ekoliberalizm, ekosocjalizm, ekoanarchizm, ekofaszyzm, ekofeminizm), struktur organizacyjnych (ekologizm partyjny, eko-logizm grup nacisku), metody zmian (ekoreformizm, ekokonserwacjonizm), realizmu politycznego (ekotopizm, ekorealizm) i wpływu na człowieka (ekologizm skrajny, ekologizm umiarkowany).
4. 3. Ekologizm aprobatą biocentrycznego i ekocentrycznego modelu świata
Ekologizm aprobuje jedynie biocentryczne i ekocentrycze modele świata, ukazywane w dwóch jego nurtach — biocentryzmie i ekocentryzmie
4. 3. 1. Biocentryzm
Za twórcę biocentryzmu uważany jest Albert Schweitzer (1875-1965), alzacki teolog, myśliciel, misjonarz, akademik, muzykolog, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1952). Biocentryzm, jako nurt myśli ekologizmu, upatruje wartości we wszystkim, co zostało obdarzone życiem. Wszelkie przejawy życia w przyrodzie traktuje na równi. Niekiedy jednak wartość życia roślin i zwierząt ocenia wyżej od wartości życia człowieka, ponieważ od istnienia tego pierwszego zależy to drugie. Biocentryzm postuluje traktowanie zwierząt na równi z ludźmi, a nawet przyznanie im praw większych od praw ludzi. Aprobuje wegetarianizm i sprzeciwia się eksperymentom na zwierzętach
4. 3. 2. Ekocentryzm
Tutaj już nie człowiek, nie, przyroda, lecz cały kosmos, ogarniający materię ożywioną i nieożywioną, staje się wartością. Gdy biocentryzm opiera się na ekologizmie płytkim, ekocentryzm pretenduje do miana ekologizmu głębokiego. Owa głębia ekocentryzmu przejawia się w poszukiwaniu wartości głębszych niż życie ożywione, a więc w materii nieożywionej — powietrzu, wodzie, ziemi, innych planetach i gwiazdach. Ekosystem rządzi się własnymi prawami, które powinny być uszanowane przez ludzi. Dla ekocentryzmu dziewiczość, naturalizm, dzikość urastają do rangi wartości.
4. 4. Ekoliberalizm Ekoliberalizm albo ekokapitalizm upatruje w wolnym rynku najlepsze narzędzie rozwiązywania problemów ekologicznych. Skuteczne wykorzystywanie w tym celu mechanizmów rynkowych polega na wysokim opodatkowaniu zakładów zanieczyszczających środowisko.
4. 5. Ekosocjalizm
Ekosocjalizm nie dostrzega możliwości rozwiązywania problemów ekologicznych w ramach ustroju kapitalistycznego. Zmierza poprzez bezrewolucyjny przewrót do zbudowania struktur państwa socjalistycznego jako niezbędnego warunku ponad-klasowego ekologizmu ogólnospołecznego.
(…)
… się natomiast o zachowanie przynajmniej istniejącego jeszcze stanu biosfery i ekosfery, bez względu na zabarwienie nurtów ekologizmu innymi ideologiami, które zmierzają do takiego celu.
4. 11. Ekotopizm i ekorealizm
Odróżnienie ekotopizmu od ekorealizmu wynika z przeniesienia na ekologizm podziału całej myśli społecznej i politycznej na utopijną i realistyczną. 4. 12. Ekologizm skrajny i ekologizm umiarkowany
Ekologizm…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)