Nowe formy zatrudnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nowe formy zatrudnienia - strona 1

Fragment notatki:

Nowe formy zatrudnienia: Zwane atapowymi, alternatywnymi, nietypowymi. Odnoszą się do wszelkich form zatrudnienia odmiennych od modelu typowego - tj. od pracy w ramach pracowniczego stosunku zatrudnienia, świadczonej pod kierownictwem pracodawcy wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy przez 5 dni w tygodniu i do tego w czasie nie określonym. Z nowymi formami zatrudnienia mamy do czynienia w umowach cywilnoprawnych albo przy umowach na czas określony lub realizowanych w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Art. 29 2 prg.2 - zawarcie z pracownikiem umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy nie powinno powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystnych w stosunku do innych pracowników wykonujących tę samą, bądź podobną pracę. umowa o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy - może być świadczona na czas nie określony i w każdy dzień tygodnia. Jest uznawana za regularne zatrudnienie, w którym czas pracy ( czas roboczy) jego wymiar odbiega od normalnego.
W KP zgodnie z art. 81 nie jest możliwe jednostronne skrócenie pracownikom ich wymiaru pracy , a tym samym nie można pozbawiać ich wynagrodzenia za czas „ nieodpracowany”. Nie jest możliwe obniżenie wysokości wynagrodzenia poniżej poziomu ochronnego - wyznaczonego wysokością płacy zasadniczej. Dlatego nie można stosować formy work sharing - kt. jest formą pracy niepełnowymiarowej, będącej efektem zredukowania czasu pracy. Charakteryzuje się przejściowym skróceniem czasu pracy wszystkich lub większości pracowników, bez ich woli, w celu utrzymania dotychczasowego stanu zatrudnienia.
Dopuszczalna jest natomiast forma: job sharing - inaczej instytucja dzielenia czasu na jednym stanowisku pomiędzy większą ilość pracowników. Instrument zapobiegania masowemu zwolnieniu z pracy. Pracownicy tworzą zespół, ustalają między sobą podział czasu pracy w ramach budżetu czasowego przypadające na dane stanowisko, dzielą również proporcjonalnie wynagrodzenie stosownie do wymiaru czasu pracy. Ta forma stosowana jest w praktyce zakładowej w okresach przejściowych. Daje ona gwarancje nieprzerwalnego świadczenia pracy w okresie, gdy os. współdziałająca na 1 stanowisku pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz