Nowa metoda austriacka

Nasza ocena:

5
Pobrań: 721
Wyświetleń: 3612
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nowa metoda austriacka - strona 1 Nowa metoda austriacka - strona 2 Nowa metoda austriacka - strona 3

Fragment notatki:

Nowa metoda austriacka - NATM
Nazwa NATM jest raczej symboliczną nazwą nowoczesnych zasad realizacji budowli podziemnych metodami górniczymi. Metody te nawiązują do wszystkich elementów racjonalnego prowadzenia robót podziemnych:
• zapewnienia pełnego bezpieczeństwa robót,
• sygnalizowania wszelkich zagrożeń,
■ wykorzystania górotworu jako miejscowego materiału budowlanego o określonej nośności, sterowania procesem redystrybucji pierwotnych naprężeń i odprężenia góro­tworu,
• stosowania wydajnego sprzętu zmechanizowanego,
• umiejętnego kierowania technologią i organizacją robót,
• tworzenia efektywnej, taniej produkcji o wysokiej jakości.
W firmie prowadzącej roboty metodą NATM musi być wysoko wykwalifikowana załoga doskonale znająca problemy budownictwa podziemnego, zdolna do prowadze­nia robót wyspecjalizowanym sprzętem technicznym i mająca umiejętności prowadze­nia pomiarów oraz właściwej interpretacji ich wyników. Nowa metoda austriacka na­wiązuje do prowadzenia robót pełnym przekrojem z ewentualnym etapowaniem ukła­du poprzecznego na kalotę i sztrosęz wyróżnieniem tych etapów w potokowym układzie podłużnym (rys. 10.4), Stwarza to warunki do wdrożenia techniki masowego urabiania górotworu strzelaniem lub ciężkimi maszynami drążeniowymi. Takie elementy jak ob­serwacje, pomiary i merytoryczny nadzór nad stanem bieżąco odsłanianego górotwo­ru, zwłaszcza w stropie wyrobiska umożliwiają natychmiastowe podejmowanie decy­zji o środkach zabezpieczenia wyrobiska i sposobie zapoczątkowania właściwego kie­runku redystrybucji sił i odprężenia górotworu. W bezpośrednim otoczeniu wyrobiska należy wykreować warstwę górotworu, która będzie spełniać rolę stabilnego układu no­śnego (rys. 10.9). Dopiero za tym układem może postępować proces degradacji i od­prężenia górotworu.
Wśród zabiegów umożliwiających stabilizację górotworu stosuje się między innymi:
• nakładanie warstwy torkretu lub betonu narzutowego,
• kotwienie górotworu lub podwieszanie siatki ochronnej,
• ustawienie łuków obudowy stalowej z ewentualną, okładziną wspartą na łukach,
■ tworzenie lekkich łupin osłonowych wraz z iniekcyjnym zeskalaniem górotworu w ich sąsiedztwie.
Zadaniem tych zabiegów jest eliminacja lokalnej utraty zwartości, ciągłości góro­tworu, jego obwałów. Redystrybucja sił wewnętrznych w lokalnie naruszonej, spękanej, ale nie odspojo-nej masie może doprowadzić do uformowania się globalnego układu nośnego zdolne­go wyeliminować ogólną utratę stabilności górotworu, jego zawał. Bieżące obserwa­cje i pomiary zachodzących procesów i właściwa ich interpretacja służą do stwierdze­nia czy zabiegi są skuteczne lub w jaki sposób należy je zmodyfikować, aby osiągnąć końcowy cel - stabilizację układu nośnego ogólnie znanego jako obudowa-górotwór. Modyfikacja poszczególnych zabiegów - to możliwości ich łączenia, np. nakładanie siatki i torkretowanie, kotwienie i torkretowanie, ustawianie łuków i wykonywanie na­rzutu betonowego itd Wyboru wstępnych zabiegów dokonuje się na podstawie geolo­gicznego i geotechnicznego rozpoznania górotworu, jego klasyfikacji z różnych punk­tów widzenia, a szczególnie z punktu stateczności stropu po jego odsłonięciu. Jeśli w górotworze pojawiają się nieznaczne nowe spękania bądź rozwierają istniejące, to wystarczy nałożenie torkretu. Jeżeli oprócz spękań obserwujemy wyraźne pnermeszcze-nie, osiadanie stropu, musimy zastosować obudowę kotwiową. Gdy po odsłonięciu stro­pu pojawiają się obwały, za niezbędne należy uznać, zastosowanie okładziny z siatki. Jeśli obwałom towarzyszy jednocześnie wyraźne zaciskanie wyrobiska, jako koniecz­ne zabezpieczenie stają się łuki stalowe. W górotworze wyraźnie spękanym, a nawet lokalnie rozdrobnionym musimy ustawić obudowę osłonową i dokonać iniekcyjnego wzmocnienia górotworu lub też wykonać zabieg iniekcji, jeszcze przed odsłonięciem stropu.

(…)

… kotwienia górotworu. W tym przypadku producenci kotwi przygotowują też techno­logią i sprzęt do ich montażu. Niezwykle zróżnicowany asortyment różnego rodzaju kotwi prezentuje zróżnico­wane zalety, ale także wady techniki kotwienia. Mamy kotwie:
• osadzane punktowo (rys. 10.10),
• wklejane wzdłuż po-bocznicy (rys. 10.11),
• rozpierane o ściany otworu wiertniczego (rys. 10.12).
Cięgnami kotwi…
wiercenie otworu, wprowadzanie do niego i zamocowanie kotwi oraz jej naciąg wraz z zablokowa­niem na powierzchni wyrobiska. Kotwiarkę można też przystosować do podwieszania okładziny z siatek stalo­wych lub z tworzyw sztucznych.
Wszystkie procedury związane z drążeniem wyrobiska i jego zabezpieczeniem mogą być wykonywane z użyciem specjalnie wyposażonego kombajnu, który może być w różnym stopniu…
… o względnych ruchach górotworu. Oprócz reperów rozmieszczanych na konturze wy­robiska osadza się repery głębinowe w otworach wiertniczych, co pozwala na ocenę ruchu górotworu wewnątrz wydzielonej strefy masywu.
Otwory wiertnicze służą też do oceny rozwarstwienia górotworu za pomocą wzier­ników lub zaciskania masywu na podstawie deformacji ich przekrojów poprzecznych. Zainstalowane w otworach różnego typu…
…,
* rejestracja stanu naprężenia w bezpośrednim otoczeniu wyrobiska i w głębi góro­tworu.
Najczęściej stosowanymi pomiarami są pomiary geodezyjne, w których rejestruje­my zmiany konturu wyrobiska. Systematyczna niwelacja lub lokalizacja reperów w za­łożonej sieci odniesienia daje bezwzględne przemieszczenia punktów pomiarowych. Częstymi pomiarami są odległości między reperami, które dostarczają informacji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz