To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zacznijmy może on wyjaśnienia pojęcia Nowa Lewica : Określenie Nowa lewica - utworzone przez grupę filozofów w 1960 skupionych wokół czasopisma New Left Raview. Dla oznaczenia radykalnych ruchów i ideologii lewicowych, nie przyjmujących perspektywy myślowej „starej lewicy”, stojącej na gruncie komunizmu marksistowskiego. Podstawowa idea - czyn ma przewagę nad myślą. Jednostka definiuje siebie tym, co robi a nie tym, co myśli i mówi. W ten sposób może poszukiwać autentyczności swojej osobowości w złożonych układach jednostka -grupa - społeczeństwo -państwo. Może się komunikować z innymi ludźmi przy pomocy wszystkich przydatnych temu środków - dominacja happeningu.
Pojęcie wspólnoty - 4 zasady :we wspólnocie wszystkie dobra niezbędne do życia podlegają podziałowi;utrzymywane są głębokie stosunki personalne miedzy członkami wspólnoty. Uznawane są indywidualne potrzeby i zróżnicowania. Przyszłe społeczeństwo miałoby się składać z niezależnych od siebie komun, z których każda zachowałaby swój własny model współżycia, kształtowany na zasadach wolności i równości, kreujących tzw. demokrację uczestnictwa.
Hasła : 3 x M - Marks, Mao, Marcuje, Make love not war Symbolem “Che” Guevara - często na koszulkach - symbol kontestacji młodzieżowej. LULO DE SILVA Widząc powoli wygasającą rolę Fiedela Castro możemy zaobserwować wyłanianie się kolejnych ważnych postaci. Należy do nich z pewnością LULO DE SILVA, od 2003 prezydent Brazylii. Jego pozycja systematycznie się umacnia. W 2003 roku przedstawiciel lewicy Luiz Inacio Lula da Silva przeprowadził głębokie zmiany społeczne i polityczne dotyczące polityki zagranicznej. Rząd Luli zakładał aktywny udział Brazylii w wielostronnych negocjacjach handlowych. Brazylia miała żądać od bardziej rozwiniętych partnerów równego i sprawiedliwego traktowania. Celem polityki zagranicznej miało stać się zwalczanie praktyk protekcjonalistycznych, szkodliwych dla brazylijskiego rolnictwa i przemysłu. Najważniejszym priorytetem polityki zagranicznej Brazylii miały stać się stosunki Ameryki Łacińskiej przede wszystkim z Argentyną. Jednym z celów polityki Brazylii było stworzenie wspólnej infrastruktury transportowej i energetycznej dla krajów Ameryki Południowej. Rząd Luli chciał nawiązać dialogi ze Stanami Zjednoczonymi niezbędne dla rozstrzygnięcia ważnych dwustronnych problemów politycznych i gospodarczych. Brazylia chciała zacieśnić stosunki z UE oraz deklarowała wole umocnienia dialogu politycznego traktowanego jako środek budowy multilateralizmu na Arenie międzynarodowej. Rząd Luli da Silvy deklarował wolę stworzenia sojuszu oraz prowadzenia stałego dialogu politycznego z wielkimi państwami rozwijającymi się, to jest: Chinami, Rosją, Indiami, Meksykiem oraz RPA. Według Brazylii sprawiedliwy porządek miedzy narodowy opierać się ma na prawie oraz wykluczać dominację jakiegokolwiek mocarstwa. Celem polityki Brazylijskiej miało stać się wsparcie i promocja praw człowieka oraz walka ze wszelkimi formami dyskryminacji. Rząd Luli podkreślał że jedyną formą rozwiązania konfliktów międzynarodowych jest pokojowy dialog.
(…)
… jakiegokolwiek mocarstwa. Celem polityki Brazylijskiej miało stać się wsparcie i promocja praw człowieka oraz walka ze wszelkimi formami dyskryminacji. Rząd Luli podkreślał że jedyną formą rozwiązania konfliktów międzynarodowych jest pokojowy dialog.
CZEMU ZWROT NA LEWO? 1) koniec Zimnej Wojny i "zniesienie geopolitycznej stygmy latynoamerykańskiej lewicy", co "nie pozwalało już Waszyngtonowi oskarżać każdego reżimu na lewo od centrum jako sowieckiego przyczółka"; 2) "niezwykła nierówność, ubóstwo, koncentracja bogactwa, dochodów, władzy i możliwości" oznaczały, że Ameryka Łacińska musiała skręcić na lewo; 3) demokracja w powiązaniu z socjodemograficzną i etniczną specyfiką regionu przesądziłyby wcześniej czy później o wybraniu lewicowej drogi, gdyż "połączenie nierówności i demokracji prowadzi wszędzie…
… na niej zbić polityczny kapitał. Podkreślić należy jednak z drugiej strony, że to Stany Zjednoczone były głównym źródłem finansowego kapitału, tak potrzebnego w krajach na południe od Rio Grande, oraz motorem napędowym rozwoju w regionie.
* Lewicowa Ameryka Łacińska coraz mocniej jednoczy swoje siły i domaga się od Waszyngtonu respektowania swoich potrzeb i interesów. Szczyt Ameryk w Trynidad…
… i Tobago z połowy kwietnia 2009 r., gdzie wszystkie niemal kraje domagały się od Baracka Obamy zmiany w polityce amerykańskiej wobec Kuby, jest tego najlepszym dowodem. Biały Dom musi stawić czoło nowemu ładowi wyłaniającemu się w zachodniej hemisferze, gdzie nie tylko w siłę rośnie lewica, ale ponadto do dominacji dąży Brazylia, a wpływy swe umacniają Chiny, Rosja i Iran (choć ciągle daleko im do USA…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)