To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Nośność spoin pachwinowych
Nośność spoin pachwinowych można sprawdzać, stosując metodą kierunkową lub uproszczoną. W metodzie kierunkowej naprężenia przenoszone przez spoiny rozkłada się na składowe równoległe i prostopadłe do osi podłużnej spoiny oraz składowe: normalną i styczną do płaszczyzny jej przekroju (rys. 9.3).
Przyjmuje się, że obliczeniowy przekrój spoiny przechodzi przez jej grań, a pole przekroju jest iloczynem grubości i długości odcinków spoin. Przy sprawdzaniu nośności nie uwzględnia się naprężeń normalnych równoległych do osi spoiny. W przypadku łączenia części z różnych materiałów przyjmuje się w obliczeniach właściwości mechaniczne materiału słabszego. Sprawdzanie nośności połączeń na spoinę pachwinową według metody kierunkowej
Kolejne kroki
Objaśnienia
1
2
1. Określenie grubości i potrzebnych charakterystyk geometrycznych spoiny lub układu spoin
W zależności od sposobu obciążenia połączenia należy określić pole przekroju, środek ciężkości oraz moment bezwładności układu spoin. Spoiny o grubości mniejszej niż 3 mm i długości mniejszej niż 30 mm lub sześciokrotna grubość nie należy brać pod uwagę.
2. Sprowadzenie sił obciążających układ spoin do środka ciężkości tego układu
W przypadku obciążenia mimośrodowego należy uwzględnić dodatkowe momenty zginające lub skręcające występujące w spoinie.
3. Określenie najbardziej wytężonego punktu spoiny i obliczenie składowych naprężenia w tym punkcie
Do wyznaczania naprężeń w punkcie spoiny przyjmuje się równomierny rozkład naprężeń w przekroju. Przyjmując, że przekrój spoiny jest trójkątem prostokątnym równoramiennym, naprężenia normalne i styczne prostopadłe do płaszczyzny przekroju spoiny otrzymuje się ze wzoru: ®x = xL =a/V2.
Do obliczeń nośności spoin pachwinowych można stosować alternatywnie metodę uproszczoną. Polega ona na porównaniu sił działających na jednostkę długości spoiny z jej nośnością na ścinanie
Rys. 9.3. Naprężenia w przekroju spoiny pachwinowej: o± - normalne prostopadłe do przekroju spiny,
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)