To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Normy techniczne
Polskie Normy
Podstawę prawną normalizacji projektowania, wykonania, badania i odbioru wyrobów lub robót stanowi ustawa z dnia 3 kwietnia 1993 r.
O normalizacji (Dz.U. nr 55, poz. 251, zm. 1995 nr 95, poz. 471 i 1997 nr 121, poz. 170). Ustawa ustala cele i zasady prowadzenia działalności normalizacyjnej. Bazuje ona na podstawowej zasadzie, funkcjonującej w krajach należących do Unii Europejskiej, iż stosowanie ustanowionych norm jest dobrowolne, i taką zasadę przyjmuje jako docelową. Uwzględniając aktualne potrzeby i stosowaną praktykę, ustawa zawiera delegację upoważniającą właściwych ministrów do ustalania, w drodze rozporządzenia, wykazów Polskich Norm, obowiązujących w całości lub w części w określonej dziedzinie. Ustawa dopuściła możliwość włączenia do wykazów norm obowiązujących także norm branżowych (BN), zobowiązując jednocześnie do ich zamiany na Polskie Normy (PN) w terminie do 31 grudnia 1997.
Wykaz obowiązujących norm był zamieszczony w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 3 kwietnia 2001 r. (Dz.U. nr 38, poz. 456). To rozporządzenie zostało uchylone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 września 2002 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm dla budownictwa (Dz.U. nr 156, poz. 1304).
Obecnie w dziedzinie budownictwa nie ma również obligatoryjnych norm branżowych. Producenci mogą nadal wytwarzać wyroby budowlane zgodnie z określoną normą branżową do czasu wygaśnięcia jej ważności oraz wprowadzać te wyroby do obrotu i stosowania na podstawie dokumentu potwierdzającego zgodność z daną normą BN (certyfikat zgodności lub deklaracja zgodności). Normy branżowe są stopniowo wycofywane.
W ramach przygotowań do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej są prowadzone działania zmierzające do wprowadzenia norm europejskich do Polskich Norm, polegające na opracowywaniu i ustanawianiu norm PN-EN. Zestaw wszystkich Polskich Norm publikowany jest w każdym roku w „Katalogu Polskich Norm" i aktualizowany na bieżąco w ciągu roku w „Dodatkach do Katalogu Polskich Norm. Aktualizacja". W katalogu tym są zamieszczone normy PN, a także normy zgodne z normami europejskimi oznaczone symbolami PN-EN lub z europejskimi i międzynarodowej organizacji normalizacyjnej ISO, oznaczone symbolami PN-EN-ISO.
Normatywy Techniczne Projektowania (NTP). Wytyczne Techniczne Projektowania (WTP)
Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. nie zawiera żadnej delegacji do ustalania przepisów odpowiadających dawnym NTP i WTP. Zawarte jest w nim jedynie stwierdzenie, że: „Obiekt budowlany należy projektować, budować, użytkować i utrzymywać zgodnie z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, obowiązującymi Polskimi Normami (PN) oraz zasadami wiedzy technicznej". Istniejące NTP i WTP mogą być traktowane jedynie jako pewien zasób wiedzy technicznej, który można ewentualnie w sposób dobrowolny i krytyczny wykorzystać.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)