To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Aprobaty i certyfikaty techniczne
Wyroby innowacyjne wprowadzane do praktyki muszą uzyskać aprobatę techniczną. Dotyczy to także wyrobów, które stanowią powstające na budowie części obiektów, będące powtarzalnym, ale nieznormalizowanym rozwiązaniem technicznym. Jest to szczególnie istotne, gdy nie były one sprawdzone w krajowej praktyce budowlanej.
Aprobata techniczna jest - zgodnie z prawem budowlanym - pozytywną oceną techniczną wyrobu, stwierdzającą jego przydatność w budownictwie. Jest więc ona uzupełnieniem istniejących norm, ustanawianych dla znanych i sprawdzonych w praktyce wyrobów budowlanych.
Aprobatę wydaje się na 5 lat. Jej ważność może być przedłużana na kolejne okresy. Wykaz jednostek organizacyjnych upoważnionych do wydawania aprobat technicznych zawiera rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 sierpnia 1998 r. w sprawie aprobat i kryteriów technicznych oraz jednostkowego stosowania wyrobów budowlanych (Dz.U. nr 107 z dnia 20 sierpnia
1998 r.).
Istnieją cztery możliwości dopuszczenia wyrobu do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie. Jest to realizowane w wyniku: 1) wydania certyfikatu na znak bezpieczeństwa (rys. 3.1); dotyczy to wyrobów ujętych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada
1999 r. (Dz.U. nr 5 z 2000 r.); podstawą certyfikacji są kryteria techniczne określone jednoznacznie w treści aprobaty; 2) wydania certyfikatu zgodności z krajową normą łub aprobatą techniczną (wydanego przez niezależną jednostkę akredytowaną przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji) wystawianego na okres 3 lat z możliwością przedłużenia do lat 5;
3) wydania deklaracji zgodności z krajową normą lub aprobatą techniczną wydaną przez dostawcę wyrobu;
4) wydania zamieszczenia w wykazie wyrobów o drugorzędnym znaczeniu lub uznanych za wyroby wytwarzane i stosowane wg tradycyjnych zasad sztuki budowlanej.
Wszystkie wyroby, które są legalnie dopuszczone do stosowania, czyli spełniają wymagania odnośnych przepisów, powinny mieć znak „B" (rys. 3.2). Znak ten może być umieszczony na wyrobie, opakowaniu lub w dokumentach załączonych do wyrobów.
Ustawa Prawo budowlane przewiduje możliwość dopuszczania ściśle określonych wyrobów do jednostkowego zastosowania w konkretnym obiekcie budowlanym z pominięciem procedur aprobacyjnych i certyfikacyjnych. W tym przypadku w projekcie muszą być ściśle określone parametry i wymagania techniczne, a producent (wykonawca) musi wydać oświadczenie, że wykonał je zgodnie z dokumentacją wyrobu (konstrukcji).
Na wyroby importowane prawie zawsze jest wymagana aprobata techniczna, gdyż dla nich w zasadzie nie ma odpowiednich norm PN.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)