Normy prawa - omówienie(Isem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 840
Wyświetleń: 3430
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Normy prawa - omówienie(Isem) - strona 1 Normy prawa - omówienie(Isem) - strona 2 Normy prawa - omówienie(Isem) - strona 3

Fragment notatki:

NORMY PRAWA PRACY - mówi się w dziale dotyczącym czasu, wynagrodzenia pracy, chodzi o ustalenie charakteru generalnych reguł zachowania się, a więc normy wynikające z przepisów prawa pracy. Generalny podział:
- normy dyspozytywne - normy względnie obowiązujące, afirmuje autonomię woli stron, strony mogą się umawiać między sobą, ustawodawca przy tych normach w ogóle nie ingeruje. -normy imperatywne - bezwzględnie obowiązujące, ustawodawca nie interesuje się wolą stron, stosunek prawny reguluje wobec tego, co on uważa za stosowne, wola stron nie ma żadnego znaczenia, jeżeli strony jednak przeciwstawią się ustawodawcy, to w gruncie rzeczy ustawodawca przewiduje dla nich sankcje za próbę sprzeciwu wobec jego założeń.
W związku z tym ten 2 podział funkcjonował dość długo, do momentu zainteresowania tym działem przez cywilistów, czy są normy pośrednie. Doszli do wniosku że nie każda z norm może być zakwalifikowana do względnie i bezwzględnie obowiązujących, dlatego powstały normy pośrednie. Normy pośrednie w dalszym ciągu można byłoby dzielić, m.in. doszli do wniosku normy te można byłoby jeszcze wskazać jako semidyspozytywne i semiimperatywne. Prawo pracy dostrzegło i potwierdziło, że nie wszystkie normy mają jednoznaczny charakter imperatywny i dyspozytywny. PRZEDROSTEK „SEMI” OZNACZAŁ „JAKOBY” . A zatem nie mają jednoznacznego charakteru.
Problem w prawie pracy polega na tym,m że tylko ośrodek gdański oddziela normy semiimperatywne i semidyspozytywne. Normy względnie obowiązujące i bezwzględnie obowiązujące, ten dychotomiczny podział funkcjonował przez bardzo długo czas. 4 RODZAE NORM: -dyspozytywne -imperatywne -semidyspozytywne -semiimperatywne Kiedy pojawił się kodeks pracy przyjęto podział na normy dyspozytywne i imperatywne. Norma imperatywna może się poznać w sposób bardzo prostu, wyznaczy spojrzeć na zapis i treść. Treść, która będzie zawierała nakazy i zakazy. Art.84, art.152
NORMY DYSPOZYTYWNE - typową normą był art. 33 Kodeksu Pracy
ART.18 w całym układzie podstawowych zasad prawa pracy, istotne znaczenie przypisano art. 18, wiele osób w doktrynie wyprowadza z tego art, 2 zasadnicze zasady:
-uprzywilejowanie pracownika
-zasada automatyzmu
wynagrodzenie 2000, dostałam 1800zł
CZYNNIKI : A B C D, czynnik C [wynagrodzenie] jest nieważny [wg art.33 paragrafu 2] umowa jest nieważna. *unieważniam → zastępuje = aby umowa zaczęła funkcjonować i była ważna, Z mocy prawa unieważnia i zastępuje.
Przepisy prawa pracy → nie mniej korzystne niż

(…)

… jako pracownicy?
NEGOCJACJE.
Co to negocjowanie między stronami będzie obejmowało, postanowienia związane są ze stosunkiem pracy. Sfera stosunku pracy i jego treści, nic poza tym. Kwestia układów zbiorowych pracy. NORMA IMPERATYWNA : nie wolno tobie stosować norm mniej korzystnych
Jak daleko mogę pójść w kierunku oferowania bardzo wysokich warunków w kwestii umowy o pracę?
Umowy złote - polegały na tym, że nie było żadnej granicy do której dążyłoby wynagrodzenie.
Pewnymi granicami kte beda stanowialy do jakich może funkcjonować wola stron, 2 klauzule generalne → art.8 KK
wyznaczają 2 granice, których przekroczyć nie można.
NORMY SEMIIMPERATYWNE - STWIERDZONO, ŻE nie wszystkie normy dadzą nam się posegregować jako wzg, bezwgl, semii. Jeżeli w treści danej normy znajduje się kilka rozwiązań a strony…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz