Nikokoe - stanowisko

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nikokoe - stanowisko  - strona 1 Nikokoe - stanowisko  - strona 2

Fragment notatki:


Nie ma wariantów tellowych albo wysoczyznowych, tylko wysoczyzn owy w pobliżu lasostepów. Mamy wariant azowsko-naddnieprzański i wariant wołyńsko-uralski i który z nich rozwinął eneolit stepowy? Domestyfikacja konia. Pochówki fazowe, istniały wiele set leci. Kumulowały życie obrzędowe społeczności Mariopolskich. I w tym obiegu trafiał tu cały zespół przedmiotów. Widać pochówki na różnych poziomach, co Nikokoe - stanowisko
Bardzo kłóci się z filozofią plemion nomadycznych, chyba nie ceniących sobie stałego miejsca, a tu jednak takie miejsce pochówkowe. Zawieszki ze złota i miedzi na początku, niezbyt rozbudowane formy, ale jednak. Drobne grodzici krzemienie, zawierzki z zębów, różnego typu i rodzaju paciorki. I wreszcie latające babuszki. Znane z Słowian wschodnich, wieszało się je pod sufitem ale to interpretacja raczej archeologów wysnuta na podstawie tradycji wschodnich. Coś podobne do naszych obrzędów wigilijnych „sad” do wieszania w domu. 5'300 - 4'600 Czaplin, k. Tarnopola, muszla, miedz, eneolit dla niego charakterystyczne stają się długie wióry. Linia rozwojowa bardzo subtelnego obrabiania powierzchni krzemienia. Długie wióry. Nasze kultury zaczynają stosować te wióry pod wpływem tych stepowych kultur. Rurki z miedzi są tu czymś naturalnym, nie na zachodzie natomiast. Muszle znowu. Naramienniki z metali.
Płoszcza - duże groty, b. rozwinięty retusz powierzchniowy, - wariant rynienkowy? Pokrywanie całej powierzchni ornamentem, grzebykiem wykonanym z muszli, domieszka muszli, zgrubiałe wylewy, horor vacui - lęk przed wolną przestrzenią. Topory wykonane z kamienia - w kształcie głowy konia
Horyzont maripolski, i sredni stok, w cześci wschodniej i wołyńskiej się pojawiają, rzadziej w zachodniej. Wziemne pochówki, bez kurhanów! Płoszcza, długie wióry, harpuny. Inne przedmioty z metalu. Badania wykazują, że była to miedz karpacka. Spora przestrzeń istniejąca pomiędzy Karpatami a rzeką Samarą? gdzieś pod Uralem. Nie ma dużych form insygnialnych, są to tylko ozdoby z naszym rozumowaniu. Pośrednie centrum - doniecko?
Na terenioe środkowego Donu odkryto półziemiankę. Kultura typowo grobowa - zapis funeralny. Sredni stok - aktywność w penetracji zachodu - z początku bardzo pokojowo, nie widać agresji w stosunku kultury tripolskiej. Mieli ostro w tej fazie dojść do ? Bałkany, Łaba, z pominięciem ziem polskich , a potem dunajem aż do rudawy. Wersja najazdu. Buławki końskie w takiej nazwie to funkcjonuje w literaturze, i uważa się to za insygnium hodowców koni. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz