To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Nihilizm geograficzny Nihilizm geograficzny, pogląd filozoficzno-naukowy związany z wzajemnymi powiązaniami cywilizacji ludzkiej i środowiska naturalnego .
Nihilizm geograficzny głosi, że zależności między życiem człowieka i naturą nie istnieją lub istnieją w minimalnym stopniu. Nihiliści głosili, że egzystencja człowieka, działalność społeczna, gospodarcza i polityczna to jedna sprawa, zaś środowisko naturalne, zwierzęta, rośliny, hydrosfera to sprawa zupełnie odrębna, nie mająca większego wpływu na tą pierwszą. Warunki życia człowieka zależą, według nihilistów, głównie od stabilności politycznej, rozwoju naukowo-technicznego i porządku prawnego. Nihilizm nie zdobył większego uznania wśród geografów. Przeciwieństwem nihilizmu geograficznego jest determinizm geograficzny , z którego wywodzi się geopolityka .
Determinizm środowiskowy Determinizm środowiskowy (inaczej: faktor geograficzny, determinizm klimatyczny ) - koncepcja dotycząca determinującej roli środowiska i relacji człowiek - środowisko , w której człowiek jest uzależniony od "wszechmocnych" warunków środowiska przyrodniczego. Środowisko daje pożywienie, pracę, stałe miejsce zamieszkania. Eko-antropologia i eko-biologia rozwijają problemy postawione przez determinizm środowiskowy.
Posybilizm środowiskowy (ang. environmental possibilism) - koncepcja ta powstała w XX w., zakłada że warunki środowiska przyrodniczego są nadal wszechmocne, ale człowiek może dokonywać różnych wyborów (człowiek może uciec od tego, co jest uciążliwe)
Przedstawiciele Carl Ritter , Ellen Churchill Semple , Ellsworth Huntington , Thomas Griffith Taylor . Czasami mylnie Friedricha Ratzela postrzegano jako zwolennika determinizmu. Niekiedy prace Jareda Diamonda są charakteryzowane jako próba powrotu do determinizmu środowiskowego. Pierwszy raz poglądy zbliżone do determinizmu środowiskowego zaproponował grecki geograf Strabo n, który pisał o wpływie klimatu na psychologiczne predyspozycje różnych ras. Idee te przeniknęły do czasów nowożytnych.
Determinizm współczesny Duże znaczenie determinizm zyskał pod koniec XIX oraz na początku XX w. Badaniami nad determinizmem środowiskowym zajmowała się geografia i w mniejszym stopniu antropologia . Do USA poglądy te przyniósł Ellen Churchill Semple , który studiował w Niemczech u Friedricha Ratzela . Wpływy tej koncepcji zwiększała popularność biologii ewolucyjnej, mimo że dokładna analiza wykazywała raczej zbliżenie determinizmu środowiskowego do lamarkizmu , a nie darwinizmu . Podstawowy argument zwolenników determinizmu środowiskowego opierał się na założeniu, że warunki geograficzne takie jak klimat mogą wpływać na usposobienie jednostek, co potem kształtuje
(…)
… środowiskowego do lamarkizmu, a nie darwinizmu. Podstawowy argument zwolenników determinizmu środowiskowego opierał się na założeniu, że warunki geograficzne takie jak klimat mogą wpływać na usposobienie jednostek, co potem kształtuje kulturę oraz społeczeństwo z nich złożone. Twierdzono na przykład, że klimat tropikalny powoduje lenistwo oraz promiskuityzm, podczas kiedy częste zmiany pogody w średnich szerokościach geograficznych wyostrzają intelekt. Zdaniem zwolenników takich poglądów, wpływy środowiskowe oddziaływały powoli na ludzką biologię i dlatego ważne było śledzenie migracji, aby przekonać się w jakich warunkach ewoluowały kultury.
Krytyka
W latach 20. i 30. XX w. determinizm środowiskowy znalazł się w ogniu krytyki. Jego przewidywania w najlepszym przypadku się nie sprawdzały, a często prowadziły…
… geograficzne kształtuje ludzkie zachowanie
W Polsce Eugeniusz Romer na przełomie XIX i XX wieku w Polsce wpływał na rozwój geografii politycznej. Ścierają się 2 wiodące szkoły :
niemiecka (Ratzel)
francuska (Vidal de la Blache). Główne kierunki geografii politycznej
kierunek krajobrazowy
kierunek ekologiczny
kierunek organiczny
Kierunek krajobrazowy - Badał przejawy działalności i organizacji politycznych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)