To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Nieważność, wygaśnięcie, zawieszenie umowy Przyczyny nieważności: związane z naruszeniem prawa wewnętrznego kontrahentów dotyczącego zawierania umów - konwencja dopuszcza powołanie się na tę okoliczność wyłącznie w sytuacji, gdy pogwałcona norma prawa wewnętrznego ma zasadnicze znaczenie, zaś pogwałcenie było oczywiste, tj. obiektywnie widoczne dla każdego państwa postępującego w danej sprawie zgodnie ze zwyczajną praktyką i w dobrej wierze;
związane z wadami oświadczenia woli: przekroczenie przez przedstawiciela państwa jego upoważnienie do wyrażenia zgody - przy czym na przesłankę tę można się powoływać tylko gdy ograniczenia upoważnienia były podane do wiadomości pozostałym państwom przed wyrażeniem zgody błąd - jeżeli dotyczy faktu lub sytuacji, która istniała w czasie zawierania umowy i stanowiła istotną podstawę zgody państwa na zawarcie umowy. Nie może się na tę przesłankę powoływać państwo, które swoim postępowaniem przyczyniło się do powstania błędu lub okoliczności były takie, że powinno się liczyć z możliwością jego zaistnienia. podstęp - przez co należy rozumieć umyślne wprowadzenie w błąd ze strony innego państwa negocjującego przekupstwo przymus wobec przedstawiciela państwa przymus wobec państwa - chodzi tu wyłącznie o przymus polegający na groźbie lub użyciu siły. Nie dotyczy to jednak traktatów pokoju narzucanych państwu, które dopuściło się agresji, a następnie zostało pokonane. Pewnie kontrowersje budzi kwestia użycia przymusu ekonomicznego, ale przeważa stanowisko, iż on także nie mieści się w tym pojęciu. związane ze sprzecznością z normą ius cogens - nieważna jest umowa, która w chwili zawarcia jest niezgodna z bezwzględnie obowiązującą normą powszechnego prawa międzynarodowego (czyli normą ius cogens ). Przyczyny wygaśnięcia Powinny być przewidziane w traktacie termin
wypowiedzenie
wejście nowej umowy w życie
Nie powinny być przewidziane w traktacie całkowite wykonanie umowy
utrata podmiotowości prawa między narodowego przez strony
zgoda wszystkich stron na rozwiązanie umowy
trwałe niemożliwe wykonanie traktatu
zasadnicza zmiana okoliczności
sprzeczność z normą
Przyczyny zawieszenia umowy Czasowa niemożliwość wykonania umowy.
Skutki: Ex tunc - działa z mocą wsteczną (Art. 69 konwencji). Traktat nie ma mocy prawnej i strona może żądać od innych stron by w miarę możliwości przywrócić stan poprzedni.
Ex nunc - na przyszłość od momentu wygaśnięcia (Art. 70 konwencji).
(…)
… konwencji). Wygaśnięcie nie wpływa na prawo powstałe na wskutek wykonania traktatu. Ludność, terytorium, władza.
Terytorium państwa:
Terytorium lądowe w tym wody śródlądowe i podziemie(aż do jądra planety; na danym terytorium państwa nie ma określonej głębokości należącej do państwa).
Terytorium morskie i powietrzne nad terytorium lądowym.
Terytorium niepodlegające państwu
Zawłaszczona (może być przez państwo silniejsze od słabszego)
Nie podlega zawłaszczeniu
Przestrzeń kosmiczna
Morze otwarte
Dna mórz i oceanów
Granica-Płaszczyzna wyznaczająca terytorium państwa.
Delimitacja jest pojęciem z zakresu prawa międzynarodowego i oznacza ustalenie przebiegu granicy państwowej. Zazwyczaj podstawą jej przeprowadzenia jest odpowiednia umowa międzynarodowa. Postanowienia o delimitacji najczęściej spotkać można w traktatach pokoju oraz umowach o cesji terytorium.
Delimitacja obejmuje:
Sporządzenie opisu danej granicy
Naniesienie przebiegu danej granicy na mapę o stosunkowo niewielkiej skali np. 1:500 000
Dokumenty delimitacyjne stanowią podstawę do późniejszego przeprowadzenia demarkacji. Delimitacja powinna obejmować cały przebieg granicy bez pozostawienia fragmentów o nieokreślonym przebiegu oraz dokładnie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)