Nieuczciwa konkurencja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 9604
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nieuczciwa konkurencja - strona 1

Fragment notatki:

Dokument ma 14 stron i porusza zagadnienia takie jak: konkurencja, utrudnianie dostępu do rynku, dumping, bojkot, dyskryminacja, nieuczciwa lub zakazana reklama, rodzaje reklam stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji, odpowiedzialność za czyny nieuczciwej konkurencji, fundacja, spółki, spółka cywilna. Notatka zawiera również informacje dotyczące zagadnień takich jak: spółka jawna, spółka komandytowa, spółka z o. o., kapitał zakładowy, spółka akcyjna, spółka z udziałem zagranicznym, ochrona własności przemysłowej, wynalazek, autorstwo, patent, znaki towarowe, umowa franchisingu, prawo upadłościowe, upadłość, przesłanki do ogłoszenia upadłości, środki zaskarżenia, prawo cywilne, przedstawicielstwo, przesłanki ważności czynności prawnych, przedawnienie, własność.

NIEUCZCIWA KONKURENCJA
Cel ustawy: ustawa ta reguluje zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej, w szczególności produkcji przemysłowej i rolnej, budownictwie, handlu i usługach, w interesie publicznym przedsiębiorców oraz klientów. Ustawa odnosi się wyłącznie do konkurencji w działalności gospodarczej, jej celem jest nie tylko zwalczanie ale i zapobieganie nieuczciwej konkurencji i dlatego samo zagrożenie naruszenia interesu przedsiębiorcy uzasadnia roszczenie o zaniechanie niedozwolonych działań.
Konkurencja jest to dążenie wielu niezależnych przedsiębiorców (podmiotów gospodarczych), na wspólnym im rynku, do osiągnięcia takiego samego celu gospodarczego, w szczególności prowadzenia interesów z dostawcami i odbiorcami. W gospodarce wielorynkowej konkurencja spełnia szereg funkcji np.:
1)sterowanie produkcją i przepływem towarów.
2)rozdzielanie środków pomiędzy przedsiębiorstwa i gałęzie przemysłu.
3)pobudzanie-polepszanie , jest to podnoszenie jakości.
Czyny podmiotów, które swoim zachowaniem zakłócają pełnienie tych funkcji, które nie przestrzegają ustalonych reguł konkurencji, nazywa się czynami nieuczciwej konkurencji. Czynem takim jest też działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Czynami nieuczciwej konkurencji w szczególności są:
1)wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa.
2)fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów lub usług.
3)wprowadzające w błąd oznaczenie towarów i usług.
4)naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa.
5)nakłanianie do rozwiązania lub nie wykonania umowy.
6)naśladownictwo produktów.
7)pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie.
8)utrudnianie dostępu do rynku.
9)nieuczciwa lub zakazana reklama.
UTRUDNIANIE DOSTĘPU DO RYNKU ma miejsce wtedy gdy przedsiębiorca podejmuje działania, które uniemożliwiają innym przedsiębiorcom konfrontację produkowanych przez nich towarów. W efekcie czego swoboda wejścia na rynek i oferowania na nim towarów lub usług jest ograniczona. Na gruncie tej ustawy nie każde utrudnianie dostępu do rynku jest czynem nie uczciwej konkurencji, za takie będą uznawane działania, które są sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami oraz zagrażają lub naruszają interes innego przedsiębiorcy lub klienta, a równocześnie skutkują utrudnianiem dostępu do rynku i polegają w szczególności na: dumpingu, bojkocie oraz dyskryminacji.
-Dumping jest to utrudnianie dostępu do rynku przez sprzedaż towarów lub usług poniżej kosztów ich wytworzenia lub ich odsprzedaż poniżej kosztów zakupu, w celu eliminacji konkurencji. Nie są nieuczciwe przypadki sprzedaży poniżej kosztów własnych, które służą jedynie rozwojowi pr

(…)

…, ich treść bowiem nie została uregulowana przepisami ustawowymi, ochrona prawna „know how” może być realizowana na podstawie przepisów kodeksu cywilnego o odpowiedzialności deliktowej z tytułu wynagrodzenia szkody czynem niedozwolonym i o bezpodstawnym wzbogaceniu.
ZNAKI TOWAROWE. Ważną rolę w zakresie ochrony dobrego imienia producenta spełniają znaki towarowe, które są zamieszczane na towarze w celu…
… imienia. PRAWO UPADŁOŚCIOWE
Upadłość to szczególny rodzaj przymusowego zaspokojenia wierzycieli dopuszczalny w razie niewypłacalności dłużnika i skierowany do całego jego majątku. Procedura upadłościowa dzieli się na dwie fazy:
postępowanie w zakresie ogłoszenia upadłości.
postępowanie upadłościowe (w ścisłym tego słowa znaczeniu).
FAZA 1 OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI. Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia…
… także wówczas gdy jej majątek nie wystarcza na zaspokojenie długów. Krótkotrwałe zaprzestanie płacenia długów w skutek przejściowych trudności nie jest podstawą do ogłoszenia upadłości.
Wymagane jest aby majątek dłużnika przed ogłoszeniem upadłości przewyższał przewidywane koszty postępowania upadłościowego.
Nie można ogłosić upadłości wobec:
jednostek samorządu terytorialnego (gmina).
państwowych jednostek…
… ochronnego, prawa do wynagrodzenia oraz prawo aby wymieniono go w opisach, rejestrach jako twórcę projektu wynalazczego.
Autorstwo jest niezbywalnym prawem przysługującym twórcy. Własność wynalazku, wzoru użytkowego polega na prawie do wyłącznego stosowania, wykorzystywania i rozporządzania wynalazkiem. Prawo majątkowego do wynalazku nakłada na otoczenie obowiązek respektowania, korzystania z wynalazku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz