Neokonserwatywne koncepcje statusu człowieka we wspołczesnym społeczeństwie- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 371
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Neokonserwatywne koncepcje statusu człowieka we wspołczesnym społeczeństwie- opracowanie - strona 1 Neokonserwatywne koncepcje statusu człowieka we wspołczesnym społeczeństwie- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

NEOKONSERWATYWNE KONCEPCJE STATUSU CZŁOWIEKA WE WSPÓŁCZESNYM SPOŁECZEŃSTWIE
Najsilniejszą namiętnością człowieka w społeczeństwie zindywidualizowanym jest zazdrość, lęk by nie spaść niżej, pragnienie bogacenia się i niechęć do wszystkich, którzy są wyżej. Człowiek jest gotów użyć siły państwa, by zrównać do siebie wykraczających ponad przeciętność. Konserwatyści:
Podzielali przekonanie, że Murzyni, biedacy, kobiety powinni mieć równe prawa, co reszta obywateli, ale przeciwstawiali się separatyzmowi murzyńskiemu i ruchom feministycznym. Pomóc tym grupom - tzw. AKCJA AFIRMATYWNA (to kosztowne przedsięwzięcie, m. in. dotyczyła polityki zatrudnienia Murzynów, wożenie czarnych dzieci do szkół (wychodzenie poza granice getta) itd. - jednak mało się z mieniło w stosunku do poniesionych nakładów prawnych, finansowych, organizacyjnych)
Niechęć do programu pomocy ubogim, do wyważania dochodów za pomocą polityki podatkowej - przeciw zasiłkom dla ubogich, którzy nie chcą wychodzić z getta
Sceptycznie odnoszą się do bezpłatnej nauki w szkołach wyższych, postulat ochrony środowiska, za rozszerzeniem opieki medycznej
Nie mieli by nic przeciwko określonym formom cenzury
W społeczeństwie musi istnieć wyraźne zróżnicowanie, hierarchia klasowa, wyodrębniona grupa przywódców - ograniczone możliwości rozumu przeciętnego człowieka.
Zachowanie i utrzymanie tradycyjnych instytucji i symboli oraz rytuałów społ.
Konserwatyści amerykańscy (połowa lat 1960tych) nie zgadzali się z zasada konserwatyzmu europejskiego mówiącej o priorytecie społeczeństwa w stosunku do jednostki.
Jednostka ma dla nich decydujące znaczenie ( indywidualizm, ale nie w ujęciu liberalnym, bo tam atomizacja.
Neokonserwatyści występowali przeciw:
Nowej Lewicy
nadmiernemu interwencjonizmowi państwa w dziedzinę społeczną i ekonomiczną
NEOKONSERWATYWNA KRYTYKA POSTMODERNIZMU
Postmodernizm - negacja obiektywnego istnienia wartości, dobra, sprawiedliwości itp. Są wartości dla kogoś ( cos jest dobre np. dla mnie w danym momencie)
A dla konserwatystów istnienie wspólnych wartości jest niezbędne dla istnienia społeczeństw, a nawet dla istnienia społeczeństwa wolnego. Postmoderniści odrzucali wartości absolutne. Tolerancja jest jedną z zasad demokracji, ale wg konserwatystów nie może być stosowana do wszystkich dziedzin życia zbiorowego.
Fałszywie pojęta wolność u postmodernistów , rozbija więzi społeczne i lokalne wspólnoty oraz narody.
Konserwatyści nie krytykują wolności, ale jej fałszywy aspekt - ideę wyzwolenia.
Postmoderniści krytykowali wszelki przymus, dopuszczali przeciwstawienie się mu przez wypowiedzenie posłuszeństwa i bunt.


(…)

…, organizacje, dobrowolne stowarzyszenia znajdujące się pomiędzy prywatnym kapitałem, a rządem.
Najważniejszą rolę odgrywa tu biznes i Kościół
Clinton Rossiter - oświecony konserwatyzm dopuszczał zmiany, a nawet pewne dalej idące reformy społeczne. Równość to nie tylko równość wobec prawa, ale także równość szans.
„Moralna większość” - wybory w 1979 r. sprzeciwia się np. liberalnemu państwu dobrobytu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz