To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Nawilżanie powietrza w urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Sposoby nawilżania Proces nawilżania powietrza w klimatyzacji wiąże się ze zwiększeniem zawartości wilgoci w powietrzu dostarczanym do pomieszczenia, tak by osiągnąć wymagany poziom wilgotności względnej powietrza w rzeczywistych warunkach termicznych. W układach klimatyzacyjnych nawilżanie powietrza realizuje się dwoma podstawowymi sposobami: ● nawilżaniem poprzez wtrysk pary wodnej, ● adiabatycznym nawilżaniem wodnym. Z termicznego punktu widzenia podstawowa różnica pomiędzy tymi procesami polega na tym, że nawilżanie parowe (parą suchą) w niewielkim stopniu zmienia temperaturę powietrza. Jest to na ogół niewielki wzrost (ok. 0,5÷1,0 K). Nawilżanie wodą natomiast, wiąże się ze znacznym ochłodzeniem powietrza. Potrzeba nawilżania powietrza występuje zwłaszcza w zimie, stąd nawilżone wodą i ochłodzone powietrze na ogół musimy wtórnie podgrzać. Trzeba również pamiętać, że aby nawilżanie było skuteczne należy najpierw ogrzać zimne powietrze zewnętrzne zmniejszając jego wilgotność względną, a następnie dopiero poddać procesowi nawilżania. Stabilizację dolnej granicy wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu możemy realizować w sposób: ● bezpośredni - poprzez wtrysk pary wodnej lub mgły wodnej do pomieszczenia, ● pośrednio - nawilżając powietrze nawiewane do pomieszczenia układem wentylacyjnym. Sposób bezpośredni realizowany jest najczęściej w dużych halach przemysłowych natomiast sposób pośredni w klimatyzacji komfortu. Nawilżacze wodne Nawilżacze parowe Wielkości opisujące strugi nawiewane:
- temperatura powietrza i jej równomierny rozkład w pomieszczeniu- Temperatura powietrza wewnatrz pomieszczenia jest najwazniejszym czynnikiem równowagi termicznej miedzy organizmem ludzkim a otoczeniem
- srednia temperatura przegród łączenie z najcieplejszymi i najzimniejszymi powierzchniami w pomieszczeniu, np. w okresie zimy grzejniki i okna,
- wilgotnośc powietrza wraz z dynamika jej zmian- Wilgotnosc wzgledna niezaleznie od temperatury nie powinna spadac poniżej 30% przy długotrwałym przebywaniu ludzi w pomieszczeniu. Dopuszczalne sa krótkotrwałe spadki wilgotnoúci do 20%. Wyzsza wilgotnosc w pomieszczeniu mo¿e powodowac kondensacje pary wodnej w wyniku czego powstaje zagrzybienia. Skutecznym sposobem unikniecia ego typu sytuacji jest unikanie osiagniecia temperatury punktu rosy.
- predkosc przepływu powietrza przez pomieszczenie- pomieszczeniach wentylowanych w strefie przebywania ludzi nalezy zwrócic uwage na predkosc powietrza. Warunki wewnętrzne odczuwane przez człowieka (zimno) sa czesto wynikiem wysokich predkosci powietrza czyli tzw. przeciagów.
Parametry strugi podlegające sprawdzeniu przy doborze nawiewników
(…)
…. Prędkość dopuszczalna w strefie przebywania ludzi wynika z rodzaju obiektu (biurowy, przemysłowy, itp.), przyjętych warunków wewnętrznych w pomieszczeniu, a także temperatury powietrza nawiewanego. W niektórych przypadkach może być ona większa. Kolejna wielkość podlegająca sprawdzeniu to temperatura strumienia nawiewanego w miejscu wchodzenia do strefy przebywania ludzi (SPL). Najczęściej przyjmuje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)