Nauka prawa w dobie Oświecenia W dobie Oświecenia zmienił się zasadniczo charakter i kierunek studiów uniwersyteckich. Filozofowie Oświecenia podjęli krytykę dotychczasowego systemu szkolnictwa uniwersyteckiego, metod nauczania i konserwatywnej struktury organizacyjnej.
Już w XVII w. na fakultetach prawnych zaczęto wprowadzać obok wyłącznie wykładanych dotąd praw rzymskiego i kanonicznego nowy przedmiot - prawo natury. W tym samym wieku wprowadzono wykłady z praw narodowych. Postulowano zerwanie z monopolem łaciny i wprowadzenie języków narodowych.
W Polsce w I połowie XVIII w. w nauczaniu prawa, jak i w całym szkolnictwie panował marazm, a program studiów prawniczych na Akademii Krakowskiej był całkowicie przestarzały.
Pierwsze postulaty reformy nauczania prawa wysunięte zostały wysunięte przez Józefa Załuskiego i Stanisława Konarskiego. Jednak dopiero pod wpływem Hugona Kołłątaja i Komisji Edukacji Narodowej reforma ta stanowiła istotny krok w kierunku unowocześnienia systemu kształcenia polskich prawników i dostosowania go do zachodnioeuropejskich prądów nauczania.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)