To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Sobiera_ska. Notatka składa się z 2 stron.
TECHNIKA SŁOWA SKOJARZENIA (klasa II i III) Jej istotą jest zgromadzenie słów (wyrazów), które będą bazą do dalszej pracy ucznia, np. układania zdań w klasie II lub redagowania dłuższych wypowiedzi pisemnych w klasie III.
Rozwija umiejętność dokonywania skojarzeń, układania zdań, opowiadań, wierszy itp.
TEMAT Wspominamy wakacje Materiały Kolorowe kartki A4
Pisaki
Przebieg Nauczyciel rozdaje uczniom kolorowe kartki A4.
Uczniowie dobierają się w grupy według koloru kartki.
Każdy uczeń podpisuje u dołu kartkę swoim imieniem. Natomiast na górze kartki zapisuje wyraz - skojarzenie ze słowem wakacje , np.: udane Zosia Wskazówka: Uczniowie przekazują sobie w grupie kartki zgodnie z ruchem wskazówek zegara i każdy każdemu zapisuje jedno skojarzenie - wyraz ze słowem wakacje . Przed przekazaniem kartki do następnej osoby należy zasłonić napisany wyraz.
Gdy kartka wróci do właściciela, ten zapoznaje się z otrzymanymi wyrazami i układa z nimi zdania (kl. II) lub dłuższą wypowiedź pisemną (kl. III). Praca może zostać wykonana indywidualnie lub grupowo.
Prezentacja wykonanej pracy. To przykładowy efekt pracy grupy uczniów z klasy III:
udane góry
morze
wycieczki
lody
Zosia morze słońce
kolonie
komputer
jezioro
Rafał jezioro lody
pływanie
piłka
komputer
Ania słońce deszcz
ciepło
wycieczki
Wojtek zdjęcia piłka
jezioro
góry
Marek Przykład tekstu ze zgromadzonym słownictwem:
Minione wakacje uważamy za udane . Każdy z nas spędził je miło. Oto kilka zdań, jak wakacje spędzili nasi koledzy z zespołu: Zosia była na koloniach w górach i codziennie wędrowała górskimi szlakami, zdobywając kolejne wierzchołki gór. Rafał i Marek podczas wakacji byli nad Morzem Bałtyckim. Najbardziej podobały im się kąpiele w morzu , gdy świeciło słońce i było ciepło , dla ochłody jedli smaczne lody . Natomiast w czasie deszczu grali w różne gry komputerowe . Ania i Wojtek z rodzicami wybrali się na Mazury i odpoczywali nad
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)