Naprawa i wzmacnianie mostów z drewna litego - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Naprawa i wzmacnianie mostów z drewna litego - wykład - strona 1 Naprawa i wzmacnianie mostów z drewna litego - wykład - strona 2 Naprawa i wzmacnianie mostów z drewna litego - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Naprawa i wzmacnianie mostów z drewna litego
Sposób wymiany uszkodzonych elementów konstrukcji zależy od rodzaju ustroju niosącego [41] (patrz także rozdział 4 i 5). Wymiana zastrzałów odbywa się przy podstemplowaniu siodełka względnie rozpory, co nie nastręcza zazwyczaj trudno­ści. Gorzej, jeżeli nastąpi ścięcie siodełka w miejscu oparcia zastrzału. Wówczas trzeba zastosować piętkę od strony kąta ostrego jak na rys. 11.1.
Wymiana dźwigarów w mostach leżajowych, względnie dźwigarów pomosto­wych mostów rozporowych jest stosunkowo łatwa. Po rozebraniu połowy pomostu usuwa się zniszczone dźwigary, przenosząc je na pozostałą część mostu, a następ­nie przesuwa się je wzdłuż poza obiekt. Podobnie postępuje się przy nasunięciu nowego dźwigara. Przedstawiony sposób dotyczy również wymiany deskownic oraz dźwigarów kratowych w mostach z jazdą górą.
Przeprowadzenie remontu dźwigarów w mostach z jazdą dołem stwarza więcej problemów. Cały pomost spoczywa tylko na dwóch dźwigarach, więc nie może być mowy o usunięciu jednego z nich. Konieczna jest zatem kolejna wymiana poszcze­gólnych zniszczonych części przy jednoczesnym podstemplowaniu sąsiadujących węzłów.
Jeżeli krzyżulce ściskane zabezpieczone są na obu końcach za pomocą sworzni podłużnych przed zsunięciem, to przy wymianie krzyżulea można go nieraz tylko jednym końcem osadzić na sworzniu. Drugi koniec należy wpędzić wtedy na swoje miejsce i zabezpieczyć obustronnymi przykladkami. Problemu nie ma, jeżeli wy­mieniamy także jedną z piętek.
Pas dolny ulega kutwieniu w węzłach i na stykach. Naprawa styku lub wymiana zniszczonej części nie wymaga podstemplowania mostu. Na rys. 11.2 pokazano sposób wzmocnienia styku po uprzednim podciągnięciu danej belki pasa za pomo­cą wielokrążka.
Wywołane wysychaniem pęknięcia piętek, o które opierają się zastrzały, mogą przebiegać w taki sposób, że odcinają zęby (przynajmniej jednym końcem) i wyma­gają jedynie wypełnienia masą uszczelniającą oraz ściągnięcia śrubą. Jeżeli pęknię­cie odcina ząb, trzeba piętkę wymienić albo ją wzmocnić, jak pokazano na rys. 11.3.
Ponieważ piętki wykonuje się częściej z. dębiny, więc procesu gnilnego należy szukać raczej pod nimi, tzn. w pasie dolnym lub górnym końcu zastrzału.
W kratownicach Francosa trzeba kontrolować węzły tarczowe, tam bowiem może występować butwienie, jeżeli woda dostanie się pomiędzy deski tarczy. Aby to nastąpiło, należy często sprawdzać i dokręcać śruby w nich. Wskazane jest sma­rowanie tarcz środkiem impregnacyjnym.
Wysychanie zastrzałów i piętek powoduje często luzy między zastrzałami belek Płowe'a a piętkami, które powodują zmniejszenie sił naciągu. Należy wówczas na­ciągnąć słupy nie tylko do zupełnego zamknięcia się szczelin, ale aż do osiągnięcia takiej strzałki odwrotnej, jaką zastosowano przy montażu mostu. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz